Serdar Karcılıoğlu: Büyük oteller çok fazla bir şey beklemesin

Serdar Karcılıoğlu: Büyük oteller çok fazla bir şey beklemesin
31 Mayıs 2021, 09:56
Muğla'nın Bodrum ilçesinde otellerin yüzde 60'a yakını işletmelerdeki açılış hazırlığını sürdürürken, sektörün önde gelen isimleri 1 Haziran'dan itibaren hız kazanması beklenen turizm sezonunu değerlendirdi.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu Sözcü'ye turizm sezonuyla ilgili açıklama yaptı. Yabancı turistin gelmeyeceğini vurgulayan Karcılıoğlu, şöyle konuştu:

Mayıs sonuna geldik, herhangi bir rezervasyon yok hiçbir tesiste

“Mayıs ayının sonlarına gelmişiz, herhangi bir rezervasyon yok hiçbir tesiste. Zaten Yunanistan bundan 6 ay önce başlayan bir oyununu sürdürüyor. Sonuç olarak başarılı da oldu. En son olarak Avrupa Birliği aşı pasaportu, aşı karnesi olayını gündeme getirdi. Bunun anlamı şu; dünya turizm hareketlerinin veya operasyonunun 4'te 3'ünü Covid-19 yedi bitirdi zaten. Geri kalan 4'te 1'ini bizi en büyük rakip olarak gören İspanya, İtalya ve Yunanistan kendi aralarında paylaşma adına böyle bir organizasyonun içine girdiler ve İngiltere'yi de yanlarına aldılar. Dolayısıyla çevremizde tüm bu olaylar oluşurken tek beklentimiz Ruslardandı.”

3 aylık sezon olur, büyük oteller çok fazla bir şey beklemesin

Rusya'dan siyasi bir karar neticesinde rezervasyonların durdurulduğunu belirten Karcılıoğlu, ancak 2.5-3 aylık bir turizm sezonunun yaşanacağını aktardı. Karcılıoğlu, “Bodrum genelinde konuşacak olursak, küçük otellerimiz ve esnafımız bu 3 aylık süreçte biraz olsun yaralarını sarma imkanı elde edecekler. Ama büyük otellerimiz çok fazla bir şey beklememeliler” dedi.

Böyle giderse yataklarımız Arap fonlarının otelleri haline dönüşecek

Turistlerin gelmesiyle yat turizminin de hareketleneceğini belirten BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “Sanıyorum bu şekilde devlet teşviklerinden ve direkt tedavilerden faydalandırılmadığı sürece de bizim 30-35 yıllık kazanımlarımız, genç ve kaliteli yataklarımız Arap fonlarının otelleri haline dönüşecektir. İşler oraya doğru gidiyor. Onun için bu gerçekleri bilerek, cesurca konuşmak, üstelik sektör temsilcileri tarafından sektöre ümit ve umut pompalamanın çok büyük zarar olduğunu, hatta ihanet olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanlar büyük psikolojik sıkıntı içindeler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
N.Sonmez
01 Haziran 2021, Salı 08:06
Tamamen Desteklyoru. DÜŞÜNCELERİNİZİ BASKAN.HERSEY SIYASİ KIMSENIN UMURUNDA DEĞİL. Açmış Tokmuş Soran Yoktu ve Olmiuyacak.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha