Sektör yüzde 1'e tepkili, yüzde 0.5 olsun

Sektör yüzde 1'e tepkili, yüzde 0.5 olsun
11 Mart 2019, 08:39
Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Oya Narin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hayata geçireceği Turizm Tanıtma Fonu'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Oya Narin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yasalaştırmayı planladığı Turizm Tanıtma Fonu'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hürriyet'ten Burak Çoşan'ın haberine göre Oya Narin, daha güçlü bir tanıtım için Turizm Tanıtma Fonu projesini en başından beri desteklediklerini ancak bazı konularda destek beklediklerini belirtti.

Yüzde 1'e sektör tepkili

Konaklama sektörünün 2016 ve 2017’de çok zor bir turizm sürecini geride bıraktığını belirten Narin, " Ciddi likidite problemi yaşadık. Ayrıca otellerin tahsislerini uzatma sürecinden çıkıyoruz. Orada bir ödeme yapacağız. İmar barışı konusu var. Burası için de ödeme olacak. Fon için de otellerden toplam gelirlerinin yüzde 1’i kadar kesinti yapılacak. Bu durum sektörde tepki yaratıyor. Bunun en azından yüzde 0.5’e çekilmesini talep ediyoruz. Sürecin adım adım olması gerekiyor. Ancak olmuyorsa da itiraz edecek değiliz” dedi.

Rekor kıran ihracatçıya verilen destek bize de verilmeli

Turizmin ciddi bir gelir kaynağı olduğunu belirten Narin, “ İhracat da son yıllarda rekorlar kırıyor. Rekorlara destek ve teşviklerle ulaşıldı. Birçok sektöre ihracat için destek ve teşvikler veriliyor. Turizmciler de ihracatçı ise destek ve teşviklerden yararlanmalı. Teşvikle bir yere varılmaz. Ancak sektör de bu teşviklerle bir yere geldi. Turizm sektörü ayrıca KDV, pazarlama ve markalaşma konusunda destek almalı” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha