HIKVISION

Sektör durmuşken TGA harcamaları nereden karşılanıyor?

Sektör durmuşken TGA harcamaları nereden karşılanıyor?
20 Mayıs 2020, 16:57
Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) İcra Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Dr. Erkan Yağcı, TÜRSAB TV'ye konuk oldu.

TGA İcra Kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü Erkan Yağcı, TÜRSAB TV'deki “Turizm Gazetecileri Soruyor” programında Turizm Aktüel Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Arslan ve TurizmGüncel Haber Koordinatörü Savaş Daş’ın sorularını cevapladı. Koronavirüs salgınıyla ilgili sürecin geçici olduğunu belirten Yağcı bu geçiş döneminde hassasiyetlerin olacağını belirterek " Biz de bu hassasiyeti göz önüne alarak geçiş dönemini yöneteceğiz" ifadelerini kullandı. Yağcı'nın programda sorulara verdiği cevaplar özetle şöyle:

Bu dönem TGA'nın önemini artırdı

Koronavirüs salgınıyla yaşadıklarımız TGA'nın önemini artırdı. Bu dönemde TGA olarak üç aşama için strateji belirledik. Birinci aşama korona'nın en etkili olduğu dönemdi. Biz bu dönemde tüm paydaşlarımızla iletişimi çok sıkı tuttuk. 'Birlik Zamanı' konseptiyle iletişim stratejisine başladık. Gastronomi alanında ünlü şeflerimizin hazırladığı yemek tarifleri sosyal medya kanallarında paylaşıldı. Şu anda geçiş dönemindeyiz. Bunun için iletişim ve tanıtım stratejilerimizi uyguluyoruz. Korona sonrası için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yaptığımız analizler TGA'nın yaptığı çalışmaların İspanya gibi rakip ülkelerden daha fazla etkileşim aldığını ortaya koydu."

TGA bütçesini şimdilik Bakanlık sırtlıyor

TGA, kurulduğu tarih olan 15 Temmuz 2019'dan bu yana hiç devreden çıkmadı. Tanıtım ve iletişim stratejileri dönemin ruhuna göre değişiyor. TGA bu süreci çok iyi yönetti bu dönemde. TGA turizm işletmelerinin bütçelerinden pay alıyor. O bütçeler yavaş yavaş oluşmaya başlamışken koronavirüs salgını ortaya çıktı. Bu sırada TGA'nın İstanbul'da merkez ofisi oluşturuldu. Mart ayının sonuna doğru salgın sebebiyle turizm işletmelerinin işlerinin durmasından TGA da etkilendi. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy bu dönemde çok ciddi destekler verdi TGA'ya. Kendi bakanlığının bütçesinden Ajansın bütçesinin tamamlanmasını sağladı. TGA bütçesi Bakanlık desteğiyle devam ediyor. Ek bütçe Bakanlık tarafından sağlanacak.

Operatör, acenta ve oteller sorunu kendi aralarında çözmeli!

Tur operatörü, acenta ve otel ilişkisi özel bir ilişki. Partnerliğe dayanan bir ilişki. Herkesin haklı olduğu bir taraf var. Otel de acenta da tur operatörü de haklı. Tüm paydaşların bir araya gelip süreci yönetmesi lazım. Otellere Nisan ayının sonunda acentalara olan ödemelerle ilgili kredi olanağı sağlandı Bakanlık tarafından. Buna başvuran oteller oldu. Nakite ihtiyaç duyan işletmeler için Bakanlık aracılığıyla bir kanal açıldı. Bundan sonrası otel, acenta ve operatör arasındaki partnerlik ilişkisinin bir gereği. Herkes birbirini anlayarak bugünlerin de biteceğini düşünerek bugünkü sıkıntılardan kurtulması için bu zeminde anlaşma yapıp sorunu çözmesi gerekiyor.

Sertifikasyon kriterleriyle ilgili karışık bir durum yok

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında otellere yönelik sertifikasyonla ilgili aslında karışık bir durum yok ortada. Şu anda her türlü sorunun cevabı konuşulduğu ve yanıt alındığı bir dönemdeyiz. Sertifikasyon kapsamında yaklaşık 130 maddelik kriterler açıklandı. Bu maddeler yoruma ihtiyaç bırakmayacak şekilde çok net. Kriterler Bakanlık'tan turizm sivil toplum örgütlerine kadar çok ince çalışmalar yapılarak hazırlandı. Sertifikasyon için şehir oteller ve butik oteller de düşünüldü. Tüm otellere sertifika zorunlu değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı 2 sayfalık genelgedeki kurallar zorunlu. Bu dönem geçici bir dönem.

Otellere kimlerin sertifika verebileceği bu hafta sonu netleşecek

Sertifikasyon kapsamında otellere akreditasyon verecek kuruluşlarla ilgili çalışma Bakanlık tarafından yürütülüyor. Kimlerin bu belgeleri verebileceği Bakanlık tarafından açıklanacak. Burada güven unsuru çok önemli. Uluslararası firmaların olması konusunda bir fikir birlikteliği var. Şu an dünyadaki temel trend 'Güven'. Sertifakasyon için ne kadar ücret ödeneceği gibi detaylar henüz belli değil. Önümüzdeki hafta başına netleşir diye düşünüyorum.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha