Şehri korumak için yeni otel inşaatını yasakladı

Şehri korumak için yeni otel inşaatını yasakladı
19 Nisan 2024, 08:39
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da artık yeni otel binalarının inşasına izin verilmeyecek.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da Belediye Meclisi şehrin imajını düzeltmek ve tarihini korumak için aldığı tedbirlere bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda yapılan açıklamada, “Şehri, sakinleri ve ziyaretçileri için yaşanabilir hale getirmek ve bunu sürdürmek istiyoruz. Bu şu anlama geliyor: Aşırı turizm yok, yeni otel yok, yılda 20 milyon kişinin gece konaklaması yok" denildi.

Amsterdam'da yeni bir otel ancak başka bir otel kapanırsa, uyuyacak yer sayısı artmazsa ve yeni otel daha iyiyse, örneğin daha sürdürülebilirse inşa edilebilir. Ancak kural, halihazırda izin almış olan yeni oteller için geçerli değil. Şehir, yılda milyonları bulan turist sayısını, caydırarak aktif olarak sınırlamaya çalışıyor.

Yolcu gemilerine ve gece uçuşlarına kısıtlama

Bu, Hollanda başkentinin şehirdeki aşırı turizm sorununu hafifletmek için aldığı bir dizi önlemin sonuncusu oldu. Daha önce de Schiphol Havalimanı'nda gürültü kirliliğine karşı 2025’ten itibaren gece ve özel jet uçuşlarını yasaklanmış, yolcu gemilerinin şehir merkezine girmemesine karar verilmişti.

Yeni tedbirler yolda

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ülkesinin giderek rarko-devlete dönüştüğünü düşünüyor bu bunun için yeni tedbirler alınması gerektiğini savunuyor. Halsema'ya göre uyuşturucu kaçakçılığı ve bu durumun kente olan "yıkıcı" etkisiyle başa çıkmanın en iyi yolu, kokain satışını devlet kontrolünde olacak şekilde yeniden düzenlemek. Halsema, "Kokaini eczaneler veya tıbbi bir sistem üzerinden temin etmeyi düşünebiliriz" diyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha