Şehir otelciliğini yoğun bakımdan çıkaracak 10 maddelik reçete...

Şehir otelciliğini yoğun bakımdan çıkaracak 10 maddelik reçete...
28 Mayıs 2021, 09:20
İstanbul Old City Otelciler Platformu Sultanahmet Bölgesi Başkanı ve Ottoman Hotels Grup Genel Müdürü Serdar Balta, pandemide etkilenen şehir otelciliğini değerlendirdi. Balta, sıkıntıdan çıkabilmek adına turizme bir de reçete hazırladı. İşte o açıklamalar ve 10 maddelik reçete...

Olumlu şeyler güzel havadisler yazmak, duymak istiyor insan ama, maalesef durum ortada. Şehir Otelciliği yoğun bakımda. İstanbul’da % 50-60 oranındaki otelimiz kapalı durumda. Açık olanlarda da doluluklar tek haneli. Tüm pazarlar, Avrupa pazarı da dahil olmak üzere kapalı.

Tabii en başta Almanya ve Rus pazarı kapalı. Üstelik açılıp açılmayacağıyla ilgili durum da belirsiz. En kötüsü de bu belirsizlik aslında. Uluslararası sınırlar kapalı. Belirsizlikler kervanı devam ediyor. GSMH’ya etkisi %10 olan turizm sektörü, 54 alt sektörü destekliyor. Krizden direkt ve indirekt etkilenen 54 sektörle birlikte, domino yaşanıyor. Kriz, bu sektörlere de çarpanları ile olumsuz sirayet etmiş durumda.

Moral bulmaya, teskin olmaya çalışıyoruz

2019 yılında 45 Milyon ziyaretçi ve 34 Milyar USD gelir elde eden sektörümüzde, 2020 yılı beklentileri oldukça artmıştı. Fakat 2020 yılı mart ortalarında tanıştığı bu musibete nedeniyle geçen yıl 16 Milyon ziyaretçi ve 12 Milyar USD gelir elde ettik. Buna rağmen 2021’den geçen yıla nazaran daha umutluyduk. Ancak bu yıl tablo daha da kötüye gitti. Moral bulmaya, teskin olmaya çalışıyoruz tabii… Tüm dünyada, globalde de durum farksız.

Küresel bazda turizmde % 74 gerileme ve 1.3 Trilyon USD kayıp var. Peki nedir bu yoğun bakımdaki hastanın öncelikli hayati fonksiyonlarının geri gelmesi için acil reçete? Turizmin ayağa kalması ve eski sağlığına kavuşması en az 2-3 yılı bulacak gibi görünüyor.

İŞTE 10 MADDELİK REÇETE

1- Öncelikle, emekçimizin, çalışanlarımızın Haziran sonuna kadar uzatılan ve adeta holter ekranını pozitife döndüren (şimdilik)… KÇÖ desteğinin yıl sonuna kadar muhakkak devam ettirilmesi. Bu, verilmiş değil, hali hazırda hak edilmiş bir hak. Son dakikaya asla bırakılmayacak kadar öncelik taşıyan bir tedbirdir bu.

2- İstihdamı korumak ve istihdamcıyı yaşatmak öncelik olmalıdır. Turizmde emek sarf eden tüm çalışanlara bankalarda sicil affı getirilmeli ve borçları faizsiz ötelenmeli.

3- SGK primler ötelenmeli ve bu konudaki teşvik, sektör düzelene kadar sürmeli.

4- Turizm Katkı Payı, stopaj, KDV gibi ödemelerin alınmaması ya da vergi oranlarında indirim yapılması yoluna gidilmelidir.

5- Turizme hizmet veren, kiralık otel, yiyecek-içecek işletmelerinin kira ve şartlarında ayrıca mahkemeye rücu eden davalık durumlarda, devlet denetimimde bir düzenleme (mücbir sebep) yapılmalıdır.

6- Eximbank ve kamu bankaları, turizm işletmelerine düşük faizli işletme kredileri ile can suyu olmalı; bu kredileri verirken şüpheli, sicili bozuk kriteri bir kenara bırakılmalıdır.

7- İşletmelerin KGF kredisi kullandırılabilir duruma gelmeli, hali hazırda ödemesi gelmiş krediler ötelenmeli.

8- Likidite sorunu yaşayan sektörün borç ve kredileri muhakkak yapılandırılmalı.

9- Faturalarımızdaki bir takım katkı payları alınmamalı, 2020 ve 2021 yılları için ve hatta pandemi süresince ödenemeyen elektrik, su, doğalgaz vb. faturalar, ceza uygulanmadan yapılandırılmalıdır.

10- Uluslararası uçuşların ve sınırlarımızın açılması ile komadan uyanacak ve normalleşecek olan sektörümüz tüm olumsuzlukları çabuk telafi edecek, toparlanacak gücü vardır. Şüphesiz bu salgından en çok etkilenen sektör, turizm sektörüdür. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, sektörümüzün hayatta ve ayakta kalması için tüm imkanlar seferber edilmelidir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha