Sealed Air otelleri Lejyonella’dan temizliyor

Sealed Air otelleri Lejyonella’dan temizliyor
sayfayı yazdır, turizm ajansı
07 Haziran 2017, 12:43
Sealed Air, özellikle otel, AVM, hastane gibi su kullanımının yoğun olduğu ortamlarda bulunan Lejyonella bakterisinin oluşumunun önlenmesi ve dezenfeksiyonu için geliştirdiği DiverGard Serisi ile Lejyoner Hastalığı’na karşı etkin çözümler sunuyor.

Sealed Air, Lejyoner Hastalığı ile mücadelede işletmelere yol gösterecek çözümler sunuyor. Sealed Air bu tehlikeli hastalık ile; temizlik ve hijyen grubu Diversey Care’in, Lejyonella ile geliştirdiği ürün serisi DiverGard ile mücadele ediyor ve seride Lejyonella dört farklı ürün bulunuyor.

Otel ve hastanelere dikkat

Su kaynaklarında bulunan Lejyonella bakterisinin solunum yoluyla akciğere girmesiyle oluşan, zatürre türü bir hastalık olan Lejyoner Hastalığı, gerekli önlemler ve periyodik bakımlar ile önlenebiliyor. Hastalıktan korunmak için özellikle otel, AVM, hastane, restaurant, okul, SPA, yüzme havuzu, ofis gibi insanların yoğun olarak su kullanımının bulunduğu ortamlarda daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Lejyonella ile mücadelede en önemli unsur önleyici faaliyetler. Bakterilerin bulunma ve çoğalma potansiyellerinin olduğu alanların kritik kontrol noktalarının periyodik olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi, hastalık riskini ciddi oranda azaltıyor. Bu sebeple, tüketicilerin kullandıkları tesislerde Lejyonella ile ilgili alınan tedbirleri de mutlaka sorgulamaları gerekiyor.

Hedef hijyenik ortamlar sunmak

Sealed Air’in Diversey uzmanları, Lejyonella bakterisinin önlenmesi ve dezenfeksiyonu için geliştirdikleri DiverGard Serisi ürünler ile Lejyoner Hastalığı’na karşı uzman çözümler sunuyor.

Hızla çoğalıyor

Lejyoner Hastalığı’na yol açan bakteri 1977 yılında Philadelphia'da lejyonerlerin toplantısı sırasında ortaya çıkan salgınla tanımlandı ve hastalığa lejyoner adı verildi. Genellikle doğadaki su kaynaklarında bulunan ve 20 - 45 °C’deki sıcaklık aralıklarında hızla çoğalabilen, tehlikeli bir bakteri türü olan Lejyonella bakterisinin solunum yoluyla akciğere girmesiyle oluşan Lejyoner Hastalığı’nın semptomları gribal bir enfeksiyon gibi kas ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk ve ateşle seyreden kuru öksürük şeklinde kendini gösteriyor.

50 yaş üstü risk altında

Hastalığın kuluçka periyodu 2 ila 10 gün arasında değişirken öksürüğün akciğer enfeksiyonunun ilk işareti olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Özellikle 50 yaş üstü insanlar, akciğer rahatsızlığına sahip insanlar, sigara ve alkol tüketenler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler Lejyoner hastalığına yakalanma konusunda yüksek risk altında. Uzmanlar bu durumlarda ölüm oranının yüzde 20’lere çıktığını belirtiyor.

Dezenfeksiyon çok önemli

Bu ciddi ve ölümcül hastalığın önlenebilmesi için, bakterilerin bulunabileceği ortamların saptanması ve uygun şekilde dezenfeksiyonu gerekiyor. Havalandırma sistemlerinin su bulunan kısımları (soğutma kuleleri), su depoları, kapalı alanlardaki havuzlar, duş başlıkları ile bazı tıbbi aletlerin bulaşıcılık açısından dikkatle kontrol edilmesi gerekiyor.

Yorumlar