Schengen vizesi olan Ruslara sınırlarını kapatacak

Schengen vizesi olan Ruslara sınırlarını kapatacak
12 Ağustos 2022, 11:43
Kuzey Avrupa ülkesi, Schengen vizesi verilen Rusya vatandaşlarına sınırlarını kapatma kararı aldı.

Estonya, daha önce ülke tarafından Schengen vizesi verilen Rusya vatandaşlarına sınırlarını kapatma kararı aldı.

Estonya'ya girişleri yasaklanacak

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, “Bir hafta sonra, Estonya tarafından verilen Schengen vizeleriyle ilgili bir yaptırım uygulamaya alınacak. Söz konusu vizeye sahip (Rusya vatandaşlarına) sınırlamalar getirilecek, Estonya’ya girişleri yasaklanacak” açıklamasını yaptı.

Ayrıca Reinsalu, söz konusu yasakta istisnalar da uygulanacağını kaydederek başka ülkeler tarafından Schengen vizesi verilen Rusya vatandaşlarının Estonya’ya giriş yapabileceklerini söyledi.

Diğer yandan söz konusu yasak, diplomatik temsilcilik çalışanları, işi uluslararası taşımacılıkla ilgili olanlar, ülkeye insani sebeplerle gelecek kişiler, Estonya’da yaşayan akrabalarını ziyaret edecek olan vatandaşlar ve AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı bulunanlar için de geçerli olmayacak.

50 bin kişi etkilenecek

Estonya Dışişleri Bakanı, getirilen yasağın 50 bin kişinin Estonya’ya girişlerini etkileyeceğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra AB, Rusya ile arasındaki kolaylaştırılmış vize uygulamasını durdurdu. Söz konusu uygulama, resmi görevi olanlar ile girişimcilerin vize başvurusu süreçlerini kolaylaştırıyordu.

Daha önce Estonya ve Finlandiya hükümetleri, AB ülkelerinin Rusya vatandaşlarına turist vizesi vermeyi tamamen durdurmaları çağrısını yapmıştı. Bunun üstüne Avrupa Birliği (AB) Komisyonu yetkilileri, AB ülkelerinin Rus turistlere vize verme konusunda koordine adımlar atılmasını ele alacaklarını kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha