Schengen'de 9 yıl sonra Türkler ilk kez Rusları geçti

Schengen'de 9 yıl sonra Türkler ilk kez Rusları geçti
14 Eylül 2023, 08:06
Avrupa Birliği, Ukrayna'daki çatışma devam ettiği sürece Rusya vatandaşlarına yönelik vize sınırlamalarında yumuşamaya gitmeyecek.

Avrupa Birliği, Ukrayna'daki çatışma devam ettiği sürece Rusya vatandaşlarına yönelik vize sınırlamalarında yumuşamaya gitmeyecek. İlgili açıklama İzvestiya'ya konuşan Avrupa Komisyonu temsilcisi Peter Stano'dan geldi.

Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar vize sınırlamaları nedeniyle Avrupa'ya seyahat eden Rus turist sayısında ciddi düşüş yaşandığına dikkat çekiyor. Avrupa'ya gidemeyenler ise Asya, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi yeni istikametlere yöneliyor.

Avrupa'ya gidemeyen Rus turistin ilk alternatifi ise Türkiye.

Avrupa Birliği geçtiğimiz eylülde, Rusya vatandaşlarının 2007'den bu yana yararlandığı basitleştirilmiş vize uygulamasına son vermiş, vize fiyatını da 35 eurodan 80 euroya çıkarmıştı.

AB son olarak Rusya'dan alınmış araba, laptop, akıllı telefon, hatta şampuan ve sabunla birliğe üye ülkelere girişi yasakladı.

İzvestiya 2019 yılında vize başvurularının yüzde 1,5'i reddedilirken 2022'de oranın yüzde 10'a yükseldiğine dikkat çekiyor.

Gelişmeler ışığında Rusya AB vizesine başvurularda 9 yıl sonra ilk kez Türkiye'nin gerisinde kaldı.(Turkrus)

Yorumlar
Erdem
16 Eylül 2023, Cumartesi 08:14
Yarına düşünmeyen bir sistem var. savaş ortağa bir tanesi Almanya'dir unutmayın.ha Ruslara 80 avro Türkler 120 avro artı banka dan ıslak imza,son altı ayın geliri,mal varlığı açıklaması vs vs isteniyor.amg Avrupası onlar 550 avro yardım parası alıyor burada Burak pasaport kimlikle geliyorlar.. yaşasın kölelik.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha