Schengen bölgesine giriş kuralları değişiyor

Schengen bölgesine giriş kuralları değişiyor
25 Şubat 2024, 20:07
Avrupa Birliği, 2024'ün ikinci yarısından itibaren Schengen bölgesine giriş kurallarını değiştiriyor.

Avrupa Birliği, 2024'ün ikinci yarısından itibaren Schengen bölgesine giriş kurallarını değiştiriyor.

Biyometrik pasaportsuz Avrupa'ya girilemeyecek

Artık biyometrik pasaport olmadan Avrupa'ya seyahat etmek mümkün olmayacak.

2024 yılının ikinci yarısından itibaren AB'de Giriş/Çıkış Sistemi (EES) devreye girecek.

AB üyesi olmayan yolcuları Avrupa ülkelerinin dış sınırlarını her geçtiklerinde kaydedecek otomatik BT Giriş/Çıkış Sistemi (EES) 2024 yılında hayata geçecek. Yenilik, hem kısa süreli vizeye ihtiyaç duyan ziyaretçiler hem de vizeye ihtiyacı olmayan ziyaretçiler için geçerli.

EES'in başlangıcına ilişkin henüz resmi ve kesin bir tarih yok. Ancak büyük ölçekli proje, Şubat ayı başında Avrupa Komisyonu web sitesinde ve (AB Göç ve İçişleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen) “Avrupa'ya seyahat için yeni gereklilikler” portalında güncellenen bilgilerle doğrulandığı gibi 2024 yılında çalışmaya başlayacak.

Rusya Federasyonu vatandaşları ve AB'ye vizeyle giren diğer ülkeleri ilgilendirmeyen bir diğer sistem de EES'ye bağlı bir başka BT platformu olan Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) 2025 ortasında faaliyete geçecek.

Ancak Avrupa medyası, İngiltere ile Fransa arasındaki deniz altı demiryolu tünelini işleten Eurotunnel firmasının yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, EES'in 6 Ekim 2024'te deniz geçişinde kullanılabileceğini bildirdi. Bu, platformun 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarından sonra faaliyete geçeceği anlamına geliyor.

Geçen yıl, Fransız yetkililer Brüksel'i, Olimpiyatlar sırasında büyük bir yabancı akını nedeniyle yeniliğin uygulamaya konulmasını ertelemeye çağırmıştı.

EES'in lansman tarihinin teknik sorunların yanı sıra bazı AB ülkelerinde hazırlık eksikliği nedeniyle birkaç kez ertelendiğini de hatırlatalım.

31 Mart 2024'ten itibaren kısmen katılacak olan Bulgaristan ve Romanya'nın da aralarında bulunduğu Schengen bölgesine ait 29 ülke bu projeye katılacak.

EES çalışır durumda olduğunda sistem, seyahat belgesi ayrıntılarını, kişisel verileri ve ayrıca AB vatandaşı olmayan her yolcunun giriş/çıkış amacı, yeri ve zamanlamasına ilişkin bilgileri kaydedecek.

Schengen bölgesine ilk kez girdiğinizde fotoğraf çekmeniz ve parmak izlerinizi (biyometrik veriler) taramanız gerekecek. Bu bilgiler veri tabanında üç yıl süreyle saklanacak ve sonrasında otomatik olarak silinecek.

Bir yolcunun biyometrik verilerini sağlamayı reddetmesi durumunda, Giriş/Çıkış Sistemi platformunu kullanan Avrupa ülkelerine girişi reddedilecek.

Avrupa Birliği için giriş/çıkış sistemi devreye girdiğinde, seyahat edenlerin pasaport kontrol memurlarından vizede izin verilen kalış sürelerinin maksimum kalan süresi hakkında bilgi alabilecekler.

Bir kişi vizesinin izin verdiği süreden daha uzun süre kalırsa, ilgili Avrupa ülkesinde yürürlükte olan ulusal mevzuata bağlı olarak, suçlu sınır dışı edilebilir, idari para cezasına veya idari para cezasına tabi tutulabilir veya gelecekte AB'ye girişi yasaklanabilir.

EES sistemindeki verilerinin hatalı veya yanlış olduğuna inanan yolcu, bu bilgilere erişim talep etme ve bu bilgilerin düzeltilmesini veya silinmesini talep etme hakkına da sahip olacak.

Ancak bu o kadar da kolay olmayacak. Bu verilerin işlenmesinden sorumlu Avrupa ülkesinin denetim otoritesine veya Frontex, eu-LISA veya Europol gibi verilerin işlenmesiyle ilgili yetkili AB kurumlarına şikayette bulunmak yoluyla yapılabilecek ancak Avrupa Komisyonu, bu tür bir şikayeti değerlendirmenin ne kadar süreceğini ve değerlendirmeye ilişkin kuralların neler olacağını belirtmiyor.

Yorumlar
Celali bilgin
28 Şubat 2024, Çarşamba 11:41
Oturumunu patlatacak olan sürücüler sıkıntıya girecek ab birliği her gün yeni bir yavşaklık peşinde allah hepinizin belasını versin
Murti
27 Şubat 2024, Salı 11:34
Kacak göcü ve ilticayi önler. Ben cok kisi tanıyorum almanyadaki akrabasının pasaportunda resim değişikliği ile almanyaya gelip iltica edenleri. Tabiiki bu fotoğraf isini uzmanlar yapiyor şebeke yapiyor ve karayolundan getiriyor.
Metin Kütükçü
27 Şubat 2024, Salı 06:17
Ahmet Davutoğlunun kulakları çınlasın…Ona göre bizler, 7 yıldır EU bölgesinde VİZESİZ dolaşıyoruz…
Nuri Maden
26 Şubat 2024, Pazartesi 04:40
Bence iyi bir başlangıç AB ye gidenler ikinci bir seyahat için kolaylık olacaktır, diye düşünüyorum? Emekliler için kolaylık olacaktır
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha