Sayın Ekrem İmamoğlu...

A. Nejat Şardağı
A. Nejat ŞardağıENAT Türkiye Temsilcisi
17 Haziran 2023, 13:27

Göreve geldiğiniz ilk günlerde ülkemiz turizmine örnek olacağını düşündüğüm Turizm Tanıtım Platformu kurulacağı haberini duyduğumda vakit kaybetmeksizin önce telefonla randevu alıp sonra İstanbul'a doğru yola çıkmıştım.

Aklımda karavan kampingler, pandemiden çok önce başlamış dijital göçebeler, Avrupa'da yaygınlaşmış pembe turizm, aşırı turizm veya ekolojik turizm fikirleri uçuşuyordu.

Sonunda on yıldan beri ülkemde tanıtmaya çalıştığım erişilebilir turizmin İstanbul'a çok daha önemli katkıda bulunacağı düşüncesi ağır bastı.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde önceleri engelliler gözetilirken daha sonra hamile-çocuklu aile-yaşlı-hatta çok valizi olan bireylerin de erişim ve iletişim sorunu olduğu gözlendiği için erişilebilir turizm Herkes için Turizm adını almış böylece pozitif de olsa ayrımcılık engellenerek kapsamı çok daha geniş hale getirilmişti.

İlk toplantıda bu görüşümü dile getirdim ve sonra İzmir'e döndüm. Bir süre sonra, İstanbul'da düzenlenecek çalıştayda engelsiz turizm moderatörlüğü ile onurlandırıldığım bilgisi iletildiğinde artık yaşlı bir emekliliği geride bırakacağım için son derece heyecanlı ve mutlu idim.

İstanbul gibi önemli bir metropolde erişim ve iletişiminin büyük kaynak ve zaman gerektirdiğini düşünerek ilk aşamada Tarihi Yarımada'nın pilot bölge olmasını önerdim. İhmal edilebilir bir maliyet olması nedeni ile dünyada 36 milyonu kör olmak üzere 200 milyondan fazla ciddi görme bozukluğu bulunan bireylerin şehrimizi algılamaları için tarihi ve anıt binaların dokunulabilir maketleri, rehberlerin sesli betimleme eğitimi , TÜRSAB TV ile işbirliğinde European Networkfor Accessible ( ENAT) turizm paydaşlarına ücretsiz online erişilebilirlik kurslarını tavsiye ettim. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütüne göre %80'ni az gelişmiş ülkelerde yaşayan 70 milyon işitme engelli bulunduğunu, sadece Avrupa'da 750 bin kişinin işaret dili kullandığını düşünerek yabancı işaret dili eğitimi verilmesinin gerekli olduğunu ifade ettim. Bu arada İzmir Rehberler Odası kısıtlı olanaklarına rağmen ERASMUS PROJESİ dahilinde bu projeye imza attığını bilmenizi isterim.

Engelliliğin bir veya daha fazla uzvun görev yapamaması sonucu bireylerin ekonomik-kültürel ve sosyal yaşama katılmaktaki eşitsizliği gidermek çabasında olan ENAT kurucularında ONCE fAUNDATİON bünyesinde 136 bin kişi istihdam etmekte ve çalışanlarının 115 bini engellidir. ONCE ve ENAT yöneticilerinin gerçekleştireceği Herkes için Turizm ve engelli bireylerin istihdamı konularında bilgilendirme, Dünya Turizm Örgütü bünyesindeki erişilebilir turizm standartlarını belirleme çalışma gurubuna katılım, Dinler ve Kültürler arası erişilebilirlik projesi önerilerim ve yukarıda sözünü ettiğim işitme-görme engelliler için bünyenizdeki farklı birimler ile defaten yüz yüze görüştüm.

Sayın Başkan,

Her birimin: ''Sizi ilgili arkadaşlar arayacak'' söylemleri ve aramamaları hatta telefonlara bile yanıt vermemelerini, ne şahsıma ne de temsil ettiğim kuruma karşı yapılmış saygısızlık !!! olarak algılamıyorum. Sosyal medyadan gördüğüm kadarı ile yoğun ve verimli toplantılarından !!! vakit bulamadıklarını düşündüğüm ve

SORUNU VE ÇÖZÜMLERİ YETERİNCE İFADE EDEMEMEKTEN DOLAYI BAŞARISIZ OLDUĞUM İÇİN İTP'DEKİ GÖREVİMDEN AFFETMENİZİ RİCA EDERİM.

Saygılarımla

A.Nejat Şardağı

Önemli not:

1 - Fransa maliye bakanlığının marka özelliği taşıyan Herkes için Turizmin önemini vurgulayan 5 mayıs 2022 tarihli beyanatı ilişiktedir. https://www.entreprises.gouv.fr/fr/tourisme/tourisme-pour-tous-et- accessibilite/destination-pour-tous-marque-pour-valoriser-tourisme- accessible

2 - Sayın Başkan, Paris 2024 olimpiyat oyunları süresince yaklaşık 350 bin engelliyi (her engelliye ortalama 1.9 kişi refakat etmektedir.) ağırlamak ve yapılan çalışmaları açıklamak için 27 haziran tarihinde bir Webinair düzenlenmiştir.

Bilgilerinize..

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Murat Göktekin
13 Ekim 2023, Cuma 10:23
Hocam inşallah yazınızı okurlar!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha