SAYD'dan Bakan Ersoy'a tepki: Hayretle karşıladık!

SAYD'dan Bakan Ersoy'a tepki: Hayretle karşıladık!
11 Ekim 2019, 12:54
Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Hamit Kuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un TÜRSAB'ın yeni yasasıyla ilgili sözlerine tepki gösterdi.

SAYD Başkanı Hamit Kuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un yeni yasa çalışmalarıyla ilgili sözlerine tepki gösterdi. Kuk yaptığı açıklamada " Sayın bakanımızın yeni yasa taslağı konusundaki tutumu izaha muhtaçtır!" ifadelerini kullandı.

SAYD Başkanı Hamit Kuk'un açıklaması şöyle:

Hayretle karşıladık

Geçtiğimiz günlerde bir TV programına çıkarak seyahat acentelerini ilgilendiren yeni yasa çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanımızın kullandığı ifadeleri hayretle ve büyük bir hayal kırıklığı ile karşıladık.

Sanki toplantılar hiç yapılmadı

Seyahat acentelerimizin talebi doğrultusunda TÜRSAB yönetiminin önerisi ile bakanlık görevlilerince hazırlanan yeni seyahat acenteleri yasa taslağı ile ilgili olarak geçtiğimiz Şubat ve mart aylarında bizzat sayın bakanımızın başkanlığında en az 4-5 tane toplantının yapıldığını biliyoruz. İstanbul’da ve Antalya’da yapılan bu toplantılara 40- 50 kişilik gruplar halinde seyahat acentesi temsilcileri, seyahat acenteleri STK temsilcileri, TÜRSAB ihtisas başkanlıkları katılmıştır. Bahsi geçen toplantıların birçoğuna derneğimizin yönetim kurulu başkanı da dahil olmak üzere birçok üyemizin katıldığı ve bu toplantılarda sayın bakan ile yeni yasa taslağı hakkında görüş alışverişinde bulunduğu halde sayın bakanımızın bu toplantıları sanki hiç yapmamış gibi kamuoyuna açıklama yapması izaha muhtaç bir durumdur.

Uçak bileti satan acentaların uğradığı haksızlığı görmezden geldi

Sayın bakanımızın yine aynı televizyon programında uçak bileti satan seyahat acentelerinin uğradığı haksızlıkları görmezden gelerek haksız rekabete sebep olan bankaların mil programı uygulamalarını savunması ise ayrı bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Diğer bir hayal kırıklığı ise güya uçak bileti satan seyahat acentelerinin haklarını korumak için kurulan derneklerin bu açıklamalar karşısında derin bir sessizliğe gömülmüş olmasıdır. Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği olarak 2011 yılından bu yana 1618 sayılı yasanın değiştirilerek günümüz koşullarına uyacak hale gelmesi için birçok çalışmanın içinde bulunduk. Sektör paydaşlarıyla ortak çalışmalar düzenleyerek yasanın neden değişmesi gerektiğini ve nasıl bir yasa olması gerektiğini her yerde konuştuk, anlattık, görüş alışverişinde bulunduk. Bugün gündemde olan yeni yasa taslağının bakanlığa önerilme aşamasına kadar ki sürece katkı koyduk.

Yasa hiç bir şart öne sürülmeden Meclis'e gönderilmeli

Hal böyleyken bu yasa çalışmaları yapıldığı sırada aralarında ilgisiz bir yönetim kurulu üyesi de dahil katkı koymaktan kaçınan kişilerin bahane edilerek yeni yasanın önünün tıkanması seyahat acentelerimize yapılmış büyük bir haksızlıktır. Dolayısıyla acentelerimizin menfaatine olacak olan yeni yasa taslağının hiçbir şart ve koşul ileri sürülmeden meclise gönderilmesi gerekliliği hususunda tarafız.

Bazı meslektaşlar sessizlik içinde

Biz SAYD olarak mesleğimiz ve meslektaşlarımız için taraf olurken, TÜRSAB’ı yönetmeye talip bazı meslektaşlarımızın bütün bu olanlar karşısında derin sessizlik içinde olması, mesleğinden ve meslektaşlarından yana tavır almayıp onları yalnız bırakması turizm kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştır. TÜRSAB’ın ve Türk turizminin gelişip büyümesinde ana kolon görevi üstlenmiş olan seyahat acentelerinin dışlanıp ötelenmesine ses çıkarmayanların adeta ganimet beklercesine kayıtsız kalmasını bu sektör dikkatle değerlendirecek ve asla unutmayacaktır.

Turizm kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Yorumlar
savas porsuk
12 Ekim 2019, Cumartesi 09:42
dağ fare doğurdu bunca yıldır çalışmalar ve toplantılar hiçe sayıldı aslında 81 il ve758 ilçede bulunan turizm büroları ayrıca turizm bakanlığı personeli müdürlükleri koltuk uğruna hiç bir çalışma yapmaktan uzak sadece maaş almayı biliyorlar fakat türk turizminin bel kemiği olan seyahat acentalarının mücadele ettiği kaçak acenteler kaçak rehberler hanutcularla uğraşmaktan kencdi öz işerine dönemiyorlar milyarlarca girdi hesabı yapan turizm bakanlığı bu sene ayrılan 150 milyon ile tanıtım yapılsın isteniyor bu para ile ancak türk tsnıtma vakfında kebab yerler gariban acentacılar da kendi varlıkları ve ikili ilişkileri ile turist getirmeye çalışır
Nurkan Sert
11 Ekim 2019, Cuma 02:37
yaw he he aferin size...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha