SAYD Başkanı Mehmet Gem'den seyahat acentalarına çağrı! 

30 Ocak 2023, 11:30
İşletmelere belli bir süre asgari ücretin yarısı kadar geri ödemesiz teşvik imkanı sağlayan Ustalık Telafi Programı'ndan seyahat acentalarının da faydalanması için Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Mehmet Gem'den çağrı geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki eğitimi geliştirmek için hayata geçirdiği Ustalık Telafi programı turizm sektörüne de teşvik imkanı tanıyor. İşletmelerin lise mezunu personellerine ustalık belgesi aldırmasını içeren programdan turizm sektörünün de faydalanması için SAYD Başkanı Mehmet Gem'den çağrı geldi. Mehmet Gem konuyla ilgili yaptığı açıklamada dernek olarak uzun zamandan beri takip ettikleri Ustalık Telafi Programıyla ilgili 2023 kayıtlarının açıldığını söyledi.

Seyahat acentaları Ustalık Telafi Programından nasıl faydalanabilir?

SAYD olarak programla ilgili bir danışmanlık firmasından teknik destek aldıklarını ve geçen haftada dernek üyeleriyle bu konuyla ilgili toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Gem teşvikten tüm sektörün faydalanması için bilgilendirme ihtiyacı duyduklarını ifade etti. Gem şöyle konuştu: " Ustalık telafi programı bir çok işkolunda çalışan personelin belgelendirilmesiyle ilgili program. Program sonunda eğitim gören personel ustalık belgesi alma imkanına sahip olurken işverenlere de 6.5 ay boyunca asgari ücretin yüzde 50'si olarak hiç bir kesintiye tabi olmadan, hibe biçiminde geri ödemesiz para ödemesi yapılıyor. Bu ödemeyi SGK ya da vergi borcu olan işletmelerde alabiliyor. İşletmeler personellerini kendi çalıştıkları departmanlarda yaptıkları işle ilgili ustalık belgesi aldırarak ya da başka branşlarda eğitim aldırarak programa dahil olabiliyorlar. Bu programın temelde istihdamı koruyucu ve istihdamı artırıcı özelliği var. Bizde sektörel bilgilendirmede bulunmayı önemli gördük. Şu anda Antalya'da otel, restoran ve turizm işletmeleri programa dahil olmaya başladılar. Programa dahil olmak için Anadolu Meslek Lisesi Ticaret Bölümüne müracaatta bulunuyorsunuz. Ticaret Lisesi sizinle ilgili sınıfları açıyor. Bu sınıflar açıldıktan sonra her işyerinde usta öğretici belirleniyor. Usta öğretici teşvik alamıyor sistemde kayıt olan personele eğitim veriyor. Program 6.5 aylık teorik bir eğitimi kapsıyor. Eğitim işyerinde, işbaşında veriliyor. Personel eğitim için herhangi bir yere gitmiyor. Programın en büyük avantajı bu. Biz acentalara konuyla ilgili danışmanlık firmasından danışmanlık almalarını tavsiye ediyoruz. "

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha