'Sarı yaz' Bodrumlu otelcileri sevindirdi

'Sarı yaz' Bodrumlu otelcileri sevindirdi
11 Ekim 2023, 12:48
Muğla Bodrum’da “sarı yaz” olarak adlandırılan ekim ayında, otellerdeki doluluk oranı yüz güldürdü.

Bodrum’da, yoğun geçen yaz sezonu yerini “sarı yaz” dönemine bıraktı. Sıcak ve güneşli havanın etkisi kentte sürerken, okulların açılmasıyla yerli turist hareketliliği azaldı.

Doluluklar yüzde 70'e çıktı

“Sarı yaz” adlandırılan ekim ayı döneminde yerli turist yoğunluğu yerini yabancı turistlere bıraktı. Ekim ayında gelen yabancı turistlerle otellerde doluluk oranlarının yüzde 70’lerin üzerine çıktığı bildirildi.

40-50 yaş arası turistlerin yoğun olduğu “sarı yaz” döneminde, başta Gümbet olmak üzere Kumbahçe, Bitez, Ortakent’teki plajlarda yoğunluk yaşandı.

“Sarı yaz” döneminde uygun tatil avantajlarının olduğunu söyleyen Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, yıl sonuna kadar 1 milyon turist hedefini yakalamayı hedeflediklerini söyledi.

Yurtdışı uçuşlar 3 Kasım'a kadar sürecek

“Deniz ve hava yoluyla gelen turist sayısında geçen seneye göre, kısmen bir artış yaşandı.” diyen Dengiz, Bodrum’a bu yıl en çok Polonya, Almanya ve İngiltere’den turist geldiğini söyledi.

Rus turistlerin de ilgisinin sürdüğünü anlatan Dengiz, “Kruvaziyerler, bu sezona çok büyük destek oldu. Sezon halen devam ediyor. Kentte belli oranda oteller ekim ayı sonuna kadar açık olacak. Yurt dışı uçuşların 3 Kasım'a kadar devam edeceğini tahmin ediyoruz. Açık olan otellerde yüzde 70'in üzerinde bir doluluk var.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha