Rota

Sanal kongre devrimi!

Sanal kongre devrimi!
03 Eylül 2020, 14:03
İTÜ Arı Teknokent'te MICE turizmi için AR-GE projeleri geliştiren Arcadias Tech, corona başladığından bu yana 750’ye yakın sanal etkinlik ve kongreye bilişim altyapısı sundu. Arcadias Tech yetkilileri sanal etkinliklerle ilgili Turizm Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu.

Bundan 1 yıl önce Berlin ITB’nin yayınladığı bir video YouTube da karşımıza çıktı. “What ITB Berlin is Really Like…” (ITB Berlin Gerçekten Neye Benziyor) başlığı, corona öncesi zamanları hatırlatması açısından düşündürücüydü.

2019 Eylül’de kongreler başlamıştı. Otellerin ziyaretçi profili yavaş yavaş değişiyordu. Doktorlar, mühendisler, bürokratlar otellerde kongrelere gitmeye başlıyordu. Şimdi herkes evde ya da işe yarı zamanlı gidiyor. Teknoloji, MICE’ı hızlı bir evrimin içine çekti. Turizm Ajansı olarak, teknoloji denince akla gelen ilk yere bakışlarımızı çevirdik: İTÜ ARI Teknokent. İTÜ’de MICE turizmi için AR-GE projeleri geliştiren Arcadias Tech ile iletişime geçtik.

Corona başladığından bu yana 750’ye yakın sanal etkinlik ve kongreye bilişim altyapısı sunan Arcadias Tech, 2020’nin 2. dönemi için geliştirmeler yaparak, benzersiz bir yazılıma imza atmış.

Bazen online toplantı platformları (Zoom, Google Meet, vb.) ile karıştırılan Arcadias Sanal Kongre’nin izleyici, katılımcı ve paralel salonlarda sayı sınırlaması bulunmuyor. Bu durumda da YouTube, Facebook gibi canlı yayın yapılabilen platformlarla farkı açıklamalarını istediğimizde; “kimin izlediğini kontrol edebilmek ve yorumları yönetebilmek, kongreler için önemli” diyerek net bir ayrım yaptılar.

Kongrelerdeki diğer bir unsur da simultane tercümanlar. Fiziksel bir kongre ya da toplantı alanı olmadığında, tercümanların nerede olacağı da bir sorun haline gelmişti. Arcadias Sanal Kongre, bu konuda da iddialı. Gerçek kongrelerde tercümeler birkaç saniye farkla nasıl yapılıyorsa; sanal kongrede de bunun mümkün olduğunu söylüyorlar.

Sistemlerine güvendikleri için sanırız, ne zaman bir özellikten bahsetseler “isterseniz hemen test edebilirsiniz” diyorlar.

EPoster alanları kurulabilen Arcadias Sanal Kongre’de, kongre alanının tasarımı tamamen özelleştirilebiliyor. Stand alanlarında markalar, katılımcılar ile canlı görüşmeler yapabiliyor.

Belki de en önemli özellik, tıpkı sahada olduğu gibi, sanalda da kendi teknik ekiplerinden kongre boyunca destek almak mümkün. “Sistemi kurduk. Kendi başınızın çaresine bakın.” demediklerini birkaç defa üsteleyerek belirttiler.

KeyPad oylamaları ve anket yapmayı sorduğumuzda ise, yazılım ekip lideri gülümseyerek cevap verdi: “O kısımları Nisan’da tamamlamıştık. Şu an çok başka özelliklerle uğraşıyoruz. Takipte kalın.”

Ne diyelim. MICE turizminde teknoloji ve bilişim deyince akla gelen Arcadias Tech’in, neden AR-GE şirketi olduğunu ve yurt dışında da bizi temsil ettiğini anlamak güç değil. Ürün hakkında bilgi almak isteyenler, Arcadias Sanal Kongre linkini inceleyebilir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha