Sahte rehbere TUREB'den tepki!

Sahte rehbere TUREB'den tepki!
03 Şubat 2022, 16:51
Kaçak turda sahte rehberin yanlış bilgiler vermesine tepkiler büyüyor. TUREB Başkanı Suat Tural, İstanbul'da kaçak tur düzenleyen firmaların ve sahte rehberlerin oldukça artması nedeniyle en yoğun denetimleri İstanbul'da yaptıklarını belirtti.

İstanbul'da Arap turistlere düzenlenen kaçak turdaki sahte rehberin Atatürk ile ilgili verdiği yanlış bilgilerin görüntülerle belgelenmesi üzerine olaya ilişkin tepkiler büyüyor. Söz konusu videoda Dolmabahçe Sarayı'nın önünden geçerken, "Mustafa Kemal Atatürk tamamı altın olan hamamda süt banyosu yapıyormuş" diyen ve Büyük Mecidiye Camii'ni “Ayasofya Camii'” olarak tanıtan sahte rehberin skandal sözleri büyük tepki topladı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, İstanbul'da kaçak tur düzenleyen firmaların ve sahte rehberlerin oldukça artması nedeniyle en yoğun denetimleri İstanbul'da yaptıklarını belirtti.

Sahte rehber ve kaçak turlara yönelik mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyen TUREB Başkanı, “Türkiye'de kayıtlı 11 bini aşkın turist rehberi bulunuyor. Hakkı yenen, gelirlerine göz dikilen gerçek rehberler, sahte rehberlere karşı tepkili” diye konuştu.

Türkiye'de turist rehberliği yapabilmek için üniversitelerin Turizm/Turist Rehberliği bölümlerinden mezun olunması gerektiğini belirten Tural, “Profesyonel rehber olabilmek hiç kolay değil. Bunun için ciddi bir eğitim sürecinin tamamlanması gerekiyor. Lisans eğitiminin ardından yabancı dil sınavının geçilmesi, üzerine yurt içi uygulamalı eğitim gezilerinin tamamlanması ve ardından bununla ilgili sınavların başarıyla verilmesi sonucunda turist rehberi olunabiliyor” dedi.

Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan ruhsatname ve TUREB'den çalışma kartı sahibi olmayan hiç kimsenin rehberlik yapamayacağının altını çizen TUREB Başkanı, “Ülkemizde bu belgeler olmadan rehberlik yapmak yasaktır ve cezaya tabidir. Talebimiz bu cezaların daha caydırıcı olması yönünde. Bununla birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, polisler, müzelerin güvenlik görevlileri gibi yetkili olan herkes bu konuda irade göstererek denetimlere yardımcı olmalı, çalışma kartı olmayan kimseye anlatım yaptırmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
fehmi cem yücel
06 Şubat 2022, Pazar 09:41
sn hacı birsen rehber 500 liraya mı çalışsın ? bir rehber en fazla yılın 120 günü çalışabiliyor oda sanslıysa. 120 × 500 : 60.000 lira eder 12 aya bölerseniz ayda 5000 tl. sigortasininda olmadığını düşünürsen restorantta komi olarak asgari ücretle çalışsın daha iyi hiç değilse emeklilik planı olur. o insanı yanında görmek istiyorsan biraz insaflı olmalısın. biraz saygı. su an 12000 yetismis rehber var ama şartlardan dolayı % 90 nı bu işleri bırakmış durumda. Her hizmet otel restorant otobüs size bedava olsa bu vur gözüne al işi mantalitesiyle siz yine kazanamazsınız. Yok rehber bedavaya çalışsın değil mi sizinki çok değerli emek ama başkasının alın teri yerin dibine batsın.
Hacı birsen
04 Şubat 2022, Cuma 10:19
Rehberlerin günlük rakamları 1000 tl olunca tabiki müşteri rehber istemiyor yapın 500 tl bakın kaçak kalırmı acanta değil müşteri rehberi dövecek konuma gelmiş ayrıca çoğu rehber 2nci 3ncü meslek olarak yapmakla birlikte hanutçuluk yapıyor bunu önlemek için Ahlak eğitimi dersi verin.Ş.URFA da ki Türkiyede Marka Baklava olmuş ÇULCUOĞLU ndan müşteri siparişini almak istediğinde bölgede oda başkanlığı yapmış bazı zatlar komisyon vermeyen işletmeye aracı uğratmamaya çalışıyor müşteri ısrar edince girincede işletmeden grubu kendisi getirmiş gibi kendini 500 gram baklavaya satıyor bunu önlerseniz mesleğiniz kıymet kazanır şu anda ayaklar altında rehber ürün satmamalı yereldeki korsan rehbere yaranmamalı 0532 0151992.
Suavi Ahıpaşaoğlu
04 Şubat 2022, Cuma 09:52
Bunların yurt dışına çıkarılmaları ve Türkiye'ye girişlerinin yasaklanması konusunda TUREB ne yapıyor? Türkiye'de Hekimlik vb yabancılar tarafından icra edilemeyecek meslekler listesinde turist rehberliği niçin yer almıyor. Bu konularda bugüne kadar Meslek Odası ne gibi girişimlerde bulundu?
Tugce Çetinkaya
04 Şubat 2022, Cuma 09:11
Maalesef sektörün kanayan yarası rehber
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha