Şahenk Galataport'u satıyor mu?

Şahenk Galataport'u satıyor mu?
07 Kasım 2023, 13:26
Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in Galataport'un satışı için Katarlı Varlık fonuyla görüştüğü iddia edildi.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in Galataport’un satışı için Katar varlık fonu Qatar Investment Authority ile görüştüğü iddia edildi. Şahenk, inşası için 1,02 milyar Euro (1,1 milyar dolar) kredi kullandığı Galataport’un olası satışından elde edeceği geliri kredinin kapatılmasında kullanmayı planlıyor.

Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre; görüşmeler erken aşamada olurken, söz konusu görüşmelerin bir anlaşmayla sonuçlanmayabileceğine de işaret etti.

Doğuş, Bilgili ve Qatar Investment Authority konuya ilişkin Bloomberg'e yorum yapmadı.

Galataport 2021’de açılmıştı

Doğuş Holding ve Bilgili Holding tarafından inşa edilen 1,7 milyar dolarlık kruvaziyer limanı projesi Galataport, bir dizi ertelemenin ardından 2021’de açılmıştı. Limanın yılda ortalama 25 milyon ziyaretçi ve 1,5 milyon yolcuyu ağırlaması hedefleniyordu.

Şahenk, Garanti Bankası’ndaki hissesini İspanyol BBVA’ya yaklaşık 5 milyar dolara satmasının ardından otel, marina ve restoran yatırımlarına ağırlık vermişti.

Bankalarla yeniden yapılandırma anlaşması yapan Doğuş Holding son yıllarda nakit pozisyonunu artırmak istiyordu. Doğuş, 2020’de İstinye Park’taki yüzde 30 hissesini Katar varlık fonuna satmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha