Sağlık turizmine vize kolaylığı geldi

Sağlık turizmine vize kolaylığı geldi
16 Ekim 2021, 10:24
Sağlık turizminin geliştirilmesi amacıyla yurt dışından gelecek hastalara vize kolaylığı sağlanması için Hizmet İhracatçıları Birliğine (HİB) yetki verildi.

Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları arasında uluslararası hastaların sağlık vizesinin başvuru kabulü aşamasında HİB'in yetkilendirilmesine dair "Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü", Ticaret Bakanlığında düzenlenen törenle imzalandı. Törene, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile HİB ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı katıldı.

Randevu alana 48 saatte vize

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran sağlık vizelerinin Türkiye'de tedavi görmek isteyen hastalara hızlı şekilde verilmesinin önem taşıdığına söyledi. Kıran şöyle konuştu: "Bu anlayışla 'S tipi' denilen modeli Irak ve Libya özelinde hayata geçirmiştik. Bu modelin dünyadaki fırsatları Türkiye'ye kazandırmada yeterli olmadığını gördük. Şimdi bu modeli HİB çatısı altında bütün dünyaya teşmil edecek şekilde adım atıyoruz. Dünyada bir hasta HİB üzerinden bizlere randevusunu gösterdiği anda en geç 48 saatte refakatçileriyle birlikte vizesini alarak ülkemize gelmiş olacak. Sağlık turizminden ülkemizin aldığı payı artırmak durumundayız. Eğitim ve spor turizmleri alanlarında da pek çok adım var. Sağlık turizmi pastasından alınacak her pay, ülkemizin hanesine gelir olarak kaydedilecektir."

Kıran, hasta dünyanın neresinde olursa olsun, sağlık sunucuları ve HİB'den alınacak randevu, randevunun onaylanması ve vizelerin verilmesi sürecinin kurulan bilişim sistemiyle 48 saatte tamamlanacağını bildirdi.

"Yeni destek enstrümanları yürürlüğe konacak"

Ticaret Bakan Yardımcısı Tuzcu da Türkiye'nin kendi hastaları yanında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan gelen sağlık turizmi hastalarını da misafir ettiğini söyledi. Tuzcu, "Son 10 yılda 1 milyona ulaşan hasta sayımızı çok daha ileriye taşımayı, şu anda ölçülen 1 milyar doları aşan döviz girdisini çok daha yukarılara taşımayı, 2023'e kadar 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Aycı: Çok süratli bir şekilde ülkeye gelebilecekler

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aycı, birlik olarak sağlık konusundaki vizelerin hızlandırılmasını sağlayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizler, bize gelen vize taleplerini 24 saat içinde inceleyip Dışişleri Bakanlığımıza ileteceğiz. Bakanlık da 24 saat içinde neticelendireceği için 48 saat içinde sağlık kuruluşundan randevusunu gösteren sağlık turistinin incelemesi tamamlanacak, evraklarına bakılacak, dijital ortamlarda yapılan incelemeler sayesinde bu daha da hızlandırılacak. İnsanlar çok süratli şekilde ülkeye gelebilecekler."

Aycı, protokol sonrası gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla vize başvurularının da çok kısa sürede alınmaya başlanmasının planlandığını vurguladı.

Konuşmaların ardından, Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları ile Hizmet İhracatçıları Birliği arasında "Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü" imzalandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha