Sabahattin Duman: 2 ay dolu kaldık

Sabahattin Duman: 2 ay dolu kaldık
23 Ekim 2023, 11:55
Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Duman sezonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Duman, bu yılki sezonun çok geç normale döndüğünü belirtti. Gazete Duvar'a açıklamalarda bulunan Duman'ın sezonla ilgili görüşleri özetle şöyle:

Turistlerin ciddi bir kısmı villa ve rezidans kiralama yoluna gitti

“Haziran sonu Kurban Bayramı’nı bile yüzde 50 dolulukla karşılayan tesisler oldu. İç pazar sezonun ilk yarısını kurtarırdı ama bu yıl, bu olmadı. 15-20 Temmuz aralığında tüm tesisler doluluğu yakaladı. Okulların açılmasıyla başlayan talep daralması sonucu birçok tesis, eylül sonu sezonu kapattı. Özetle turizmci 2 aylık tam dolulukla bir yılı kurtarmaya çalıştı. Turizm Bakanlığı verilerine göre, eylül sonu Bodrum Havaalanı’na yabancı gelişlerinin 882 bin 568 kişiden 846 bin 454 kişiye gerilediği görünüyor. Liman girişlerinde ise 190 bin kişiden 231 bin kişiye yükseldiği görülüyor. Toplam talepte büyük bir azalma olmadı. Fakat turistlerin ciddi bir kısmı Airbnb benzeri kanallarla villa ve rezidans kiralama yoluna

Sezonu sağlıklı bir şekilde bitiren otelciye madalya vermeliyiz

Avrupa merkezli turistlerin Bodrum’a yoğun ilgi gösterdiğini belirten Duman, “Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 2 yıldır bu ülkelerin pazar hakimiyeti sona erdi. Bu yıl İngiltere, Almanya ve Polonya ağırlıklı bir turizm hareketi söz konusu. Rus vatandaşları daha çok villa ve rezidans benzeri uzun süreli konaklamaları tercih ettiler. 2023 geneline bakacak olursak asıl sıkıntı, maliyetlerin tahmin edilememesi. Hükümetin hiç hesapta yokken eklediği yüzde 2 KDV artışı ve beklendiği halde tüketiciye yansıtılamayan yüzde 2 konaklama vergisi, bize ek maliyet olarak yansıdı. Bir sonraki yıl için fiyat belirlerken otelcinin göbeği çatlıyor. Bir yandan iç pazar maliyetlerinin tahmin edilemezliği, asgari ücret belirsizliği, bir yandan vergi artışları, Euro bölgesindeki enflasyon ve euro’nun reel değerindeki düşüşü… Bu sarmalı çözen ve sezonu sağlıklı bir şekilde bitiren otelciye madalya vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha