Saatçioğlu: Personel bulamıyoruz, o ülkelerden mavi yakalı çalışan getiriyoruz

Saatçioğlu: Personel bulamıyoruz, o ülkelerden mavi yakalı çalışan getiriyoruz
27 Nisan 2024, 12:01
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, bayram döneminde özellikle son dakika rezervasyonlarla otellerin yüzde 90-95 doluluklara ulaştığını, bayram sonrası ise küçük bir düşüş yaşandığını belirterek, “Ama geçen hafta sonu itibarıyla tekrar rezervasyonlar yukarı yönde artıyor. Şunu da unutmamak lazım, kapalı olan oteller artık açılışlarını yapıyor. O yüzden doluluk oranlarında biraz düşüş olacaktır. Rus bayramıyla beraber tekrar yukarılara doğru, yüzde 80-85'lere çıkar diye düşünüyorum. Zaten ondan sonra önümüz açık" dedi

Geçen seneye göre rezervasyonlarda yüzde 6 artış var

Avrupa'dan halen çok ciddi rezervasyon aldıklarını anlatan Saatçioğlu, “Geçen sene 21 Nisan itibarıyla bu seneyi karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 16 artış söz konusu, bu da bizi sevindiriyor. Geçen sene nisana göre baktığımızda, yüzde 5,8'lik artış var. Demek ki şu ana kadar gerçek anlamda yüzde 6'lık artışla devam edecek gibi gözüküyor. Avrupa'dan ciddi rezervasyon akışı devam etmektedir. Bunun dışında kurlar maalesef olması gereken yerde olmadığından dolayı sıkıntılı günler geçiriyoruz. Özellikle tüm giderlerimiz bizim Türk lirası olmasından ve her geçen gün Türk lirası enflasyonla karşı karşıya kaldığından sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle ete, süte, gıda maddelerine çok ciddi zam geldiğinden dolayı gelirlerimiz de Euro bazında olduğundan bir ters makasla karşı karşıyayız. Umarım en kısa zamanda, nisan sonunda veya mayısın ortalarına doğru kur olması gereken yere kadar gelir" dedi.

Ukrayna ve Orta Asya ülkeleri ve Endonezya'dan mavi yakalı personel getiriyoruz

Personel sıkıntılarının da devam ettiğine dikkati çeken Saatçioğlu, “Özellikle bu sıkıntımızı Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan Endonezya'dan personel tedarik ederek çözmeye çalışıyoruz. Bu ülkelerden gelen personelimiz genelde mavi yakalı olduğundan çok ihtiyacımız var. Üst makamda, üst pozisyonlarda çok büyük sıkıntılarımız yok. Ama mavi yakalarda maalesef sıkıntımız var" diye konuştu.

Yorumlar
Profesyonel turizm emekçisi
27 Nisan 2024, Cumartesi 02:21
Az para verip köle gibi çalıştırırsanız nitelikle mavi yakalı da ilk fırsatta kaçar. Bir çok tanıdığım Dubai, Mısır, Katar, Tayland gibi rakip destinasyonlardan teklif alarak gittiler! Türk turizmi de iki kelime konuşamayan ucuza çalışan yabancılarla dönüyor. Türkler de daha iyi hizmet gördükleri Yunan adalarına gidiyorlar!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha