Rota

Rusya'ya e-vizeyle girilebilecek sınır kapıları açıklandı

Rusya'ya e-vizeyle girilebilecek sınır kapıları açıklandı
26 Ekim 2020, 09:32
1 Ocak 2021'den itibaren Türkiye'nin de aralarında yer aldığı 52 ülke vatandaşı e-vizeyle Rusya'ya girebilecek. Yabancıların e-vizeyle Rusya'ya girebilecekleri sınır noktaları da belirlendi.

Rusya, 2017 yılında başladığı elektronik vize uygulamasının kapsamını genişletiyor.

Yeni düzenleme ile elektronik vizeyi 4 Şubat 2021'den itibaren aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 52 ülke vatandaşı alabilecek.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin yabancıların Rusya'ya e-vizeyle girebilecek sınır kapılarıyla ilgili kararnameyi onayladı. Buna göre e-vizeyle girilebilecek 29 noktadan 12'sini uluslarası havalimanları oluşturuyor. Bu havalimanları şöyle: Belgorod, Volgograd, Yekaterinburg, Kazan, Krasnodar, Krasnoyarsk, Moskova, Nizhny Novgorod, Novosibirsk, Rostov-on-Don , Samara ve St.Petersburg.

Deniz yoluyla girilebilecek noktalar St.Petersburg , Vladivostok ve Zarubino (Primorsky Bölgesi) limanlarından oluşuyor.

Rusya'ya karayoluyla e-vizeyle girilebilecek noktalar arasında ise Kaliningrad bölgesinde 6 sınır kontrol noktası (Bagrationovsk, Gusev, Mamonovo (Gzhekhotki ve Gronovo), Morskoye, Sovetsk), bulunuyor.

Elektronik vize, artık Rusya'nın belli bölgelerini değil tümünü kapsayacak. Rusya'da kalış süresi de 8 günden 16 güne çıkarılacak.

Elektronik vizeyi internetten, turistik, iş, sağlık amaçlı almak mümkün olacak.

40 ABD doları karşılığında alınabilecek elektronik vize, 6 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz olacak.

Yorumlar
ayrton senn
30 Ekim 2020, Cuma 02:23
1 ocak mı 4 şubat mı hangisi doğru?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha