Rusya-Türkiye uçak biletlerini ucuzlatacak tek formülü söyledi

Rusya-Türkiye uçak biletlerini ucuzlatacak tek formülü söyledi
12 Ağustos 2022, 08:34
Yaptırımlar yüzünden Rus uçaklarının çoğu devre dışı kaldığı Türkiye-Rusya hattında uçak bileti fiyatları rekor seviyelere çıkarken, uzmanlar bu duruma son vermek için tek yolu söylediler.

Yaptırımlar yüzünden Rus uçaklarının çoğu devre dışı kaldığı Türkiye-Rusya hattında uçak bileti fiyatarı rekor seviyelere çıkarken, uzmanlar bu duruma son vermek için tek yolu söylediler.

Sefer sayısı 100'ü geçerse bilet fiyatları yüzde 30-40 ucuzlar

Moskova'da Sputnik Radyo'ya konuşan Rusya Yolcular Birliği Başkanı Kirill Yankov, şu anda günde 85 civarında olan Rusya'dan Türkiye'ye toplam sefer sayısını 100'e çıkarma tekliflerinin sorunun çözümüne değilse de hafiflemesine yardımcı olacağını söyledi.

Yankov "Sefer sayısı 100'ü geçerse bilet fiyatlarını % 30-40 oranında düşürmeye yardımcı olur. Ama Türkiye'ye uçuşların artık yeni rotalarda daha uzun sürmesi nedeniyle geçen yılki bilet fiyatlar geri dönmeyecek" dedi.

Rusya'da bu sefer artışını rahatlıkla karşılayacak potansiyeli olduğunu söyleyen Yankov, "Şu anda rekor düzeye çıkan fiyatlara bakarsanız, Rusya'dan Türkiye'ye uçakla seyahat etmenin maliyeti geçen yıla göre 2-2,5 kat daha fazla" diye konuştu.

Rus yetkili, "Devletler dış hat uçuş sayılarında normalde kural olarak karşılıklılık ilkesine uyar. Bugüne dek Türkiye dahil büyük ülkelerde bu karşılıklılık esası genellikle gözlenirdi. Ama yaptırım baskısı karşısında artık bunu gözetecek durumda değiliz. Rus havayolu şirketlerinin artık dünya çapında özgürce uçabilen çok fazla uçağı yok. Bu şartlar altında bu doğru karar Türk şirketlerine daha fazla uçuş imkanı vermek" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha