Rusya'dan 'THY'yle uçmayın' iması!

Rusya'dan 'THY'yle uçmayın' iması!
23 Nisan 2024, 09:10
Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ruslara "Türk Hava Yolları'nın hizmetlerinden yararlanmanın uygun olup olmadığı konusunda düşünmelerini" tavsiye etti.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ruslara "Türk Hava Yolları'nın hizmetlerinden yararlanmanın uygun olup olmadığı konusunda düşünmelerini" tavsiye etti.

RBC'nın akşam saatlerinde manşetten verdiği haberine göre Rusya Büyükelçiliği, bu çağrıyı "THY, ülke vatandaşlarını Latin Amerika ülkelerine transit uçuşlara almadığı için" yaptı.

Diplomatik misyonun basın servisi bunu RBC'ye verdiği demeçte "Sorun ciddi. Türk yetkililerin olayın ciddiyetinin ne kadar farkında olduklarını bilmiyoruz. Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, ortaya çıkan sağlıksız duruma havayolu şirketinin (THY) dikkatini çekti. Büyükelçilik de Türk Dışişleri Bakanlığı ile hem yazılı yani resmi notayla hem de sözlü olarak temasa geçti. Henüz net bir yanıt alınamadı" dedi.

Büyükelçiliğe göre, son haftalarda İstanbul havalimanından Latin Amerika'ya transit uçuş için geçiş yapan Rus vatandaşlarının uçağa binmelerine izin verilmediği vakalar yaşandı. Eçlilik, bu yolcuara THY çaışanlarının "pek doğru olmayan davranışlar içine girdiğini" de savundu.

İddialara göre THY, varış ülkelerinin Rusların kabulüne ilişkin katı kurallar koyduğunu ifade ediyor ve bunları dönüş biletinin mevcudiyeti, nakit para bulundurulması, otel rezervasyonu, turizm dışında bir seyahat amacı olması durumunda gezinin amacıyla ilgili destekleyici belgeler olarak talep ediyor.

Büyükelçiliğin basın servisi, Türk Hava Yolları'nın bu bilgiyi internet sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak yayınladığını ancak Rusça olarak yayınlamayı reddettiğini belirtti. Yaşanan bu sorun Rusya Büyükeliliği'nin 23 Nisan sabahı "Türk havalimanlarında hakları ihlal edilen Ruslara yönelik bir dizi tavsiye yayınlayacağiı" belirtildi.

Ocak 2023'te Rusya Tur Operatörleri Birliği, Meksika'daki sınır muhafızlarının, ülkeyi geçiş bölgesi olarak kullanma vakalarının artması nedeniyle Rusların girişine daha az izin vermeye başladığını bildirmişti.(Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha