Rusya'nın uçuş kriterlerine Türkiye uyuyor mu?

Rusya'nın uçuş kriterlerine Türkiye uyuyor mu?
11 Temmuz 2020, 12:05
Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 15 Temmuz'dan başlayarak yurt dışı uçuşlarına "kademeli olarak" izin verileceğini açıkladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 14 günlük kuluçka döneminde 100 bin kişide en fazla 40 Kovid-19 vakası olan ükelere sefer izni verileceğini söyledi. Ayrıca günlük vaka sayısı artış oranının yüzde 1'i geçmemesi şartı aranacak.

Golikova bu konuda gerekli incelemeleri yetkili makamların her ülke için yapacaklarını duyurdu.

Sefer düzenlenecek ülkeler için 3 kriter belirlediklerini anlatan Golikova, "Birinci kriter, ilgili ülkedeki vakası 100 bin kişide 40'tan fazla olmamalı. İkincisi, son 14 gün içindeki günlük ortalama vaka artışı yüzde 1'in üzerinde olmamalı. Üçüncüsü de, enfeksiyon yayılma hızı yüzde 1'den fazla olmamalı" dedi.

Son verilere göre Türkiye'de aktif vaka sayısı 14 bin 272 olarak alındığında, 83,7 milyon nüfus içinde 100 bin kişide vaka sayısı yaklaşık 17 olarak görünüyor.

Golikova'nın açıklamasından çıkan ilk sonuç, eğer "aktif vaka sayısı" üzerinden hesaplanacaksa, bu durumda Türkiye 100 bin kişide 40 vaka kriterine uyuyor.

Aynı şekilde, eğer Türkiye'de günlük vaka sayısı 1100'ü geçmezse, "en fazla yüzde 1'lik artış" kriteri de karşılanmış oluyor.

Ancak genel vaka sayısı Türkiye'de 210 bin. Bu durumda 100 bin kişide vaka sayısı 256 oluyor.

Genel vaka sayısında 100 binde 40 arandığında Japonya ve Güney Kore dışında bu kriteri karşılayan ülke neredeyse yok.

Bu durumda 15 Temmuz'da uçuş kararının Türkiye için geçerli olması bekleniyor ama durumun netleşmesi gerekiyor.

TürkRus.Com'un bu hesaplamalarını, Rusya'daki bazı uzman görüşleri de destekliyor. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Rus akademisyenlerden Artyom Gil, Türkiye'nin açıklanan kriterlere uyduğunu söyledi. Gil, Golikova'nın 100 bin kişide 40 vaka kriterine dikkati çekerek, "Neredeyse tüm Avrupa ülkeleri ve aynı zamanda Türkiye de bu kriteri karşılıyor" dedi. (TurkRus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha