Rusya'nın turist sayısındaki sert düşüşün sebepleri!

Rusya'nın turist sayısındaki sert düşüşün sebepleri!
18 Eylül 2023, 09:11
Yaz mevsimi turizm sezonu nerede kapanırken, Rusya’ya beklenenin çok altında yabancı turist geldi.

Yaz mevsimi turizm sezonu nerede kapanırken, Rusya’ya beklenenin çok altında yabancı turist geldi.

Yabancı turist akışı, 2020 yılında koronavirüs pandemisinin başlamasının ardından keskin bir düşüş yaşadı ve henüz toparlanmadı.

2019'da koronavirüs öncesi Rusya’ya 5 milyon turist gelirken 2023'te yabancı turist akışı gözle görülür şekilde azalarak 1,28 milyona geriledi.

Yabancıların Rusya Federasyonu'nda tur satın almasını engelleyen temel sorunların başında finansal yaptırımlar geliyor. Özellikle yurt dışından Rusya gezi turu almak veya konaklama masraflarını ödemek için Visa ve MasterCard ödeme sistemlerinin kullanılamaması önemli bir etken.

Yetkililer ülkeye gelen yabancı turistler için MIR turist kartları vermeye başlamayı planlıyor ancak henüz bu tür kartların turistlere doğrudan verilmesine geçilmedi.

Yatırımların bir diğer olumsuz etki de konaklama ve otel ücretlerinin daha pahalı hale gelmesi ve turistik konaklama yeri sıkıntısı.

Rusya’da hükümet, turizm sorununu 55 ülkenin vatandaşları için elektronik vize sistemi başlatarak çözmek istiyor.

Temmuz ayında başlanan sistemde de bir sürü aksaklık yaşandı. Bazı ülke vatandaşları ülkeye girişte sıkıntı yaşadı veya ülkeye alınmadı.

E-vize sisteminde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve MIR kart sisteminin kullanımının yaygınlaştırılmasıyla ilerleyen aylarda Rusya’ya turist akışının artması bekleniyor.(Haberrus.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha