Rusya e-vize uygulamasını yeniden başlatıyor

Rusya e-vize uygulamasını yeniden başlatıyor
24 Mayıs 2023, 08:31
Rusya’da pandemi döneminde kaldırılan e-vize uygulaması yeniden hayata geçiriliyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, elektronik vize uygulamasının 1 Temmuz’dan itibaren uygulanmasının planlandığını duyurdu.

Çin’in Şangay kentinde devam eden Rus-Çin İş Forumu’nda konuşan Rus bakan, hükümetin tek formatta sunulacak elektronik vizenin geçerlilik süresi üzerinde çalıştığını belirterek, “Bu yenilik, Rusya’yı ziyaret etmek için izin alma sürecini önemli ölçüde kolaylaştırmalı, yalnızca organize turistler için değil, bireysel seyahatlere de açık erişim sağlamalıdır. Dışişleri Bakanlığımız, temmuz itibariyle uygulamayı başlatma sözü verdi” dedi.

Türk vatandaşları da yararlanacak

Geçtiğimiz şubat ayında Rus hükümeti tarafından onaylanan kararnameye göre, ‘Dost Ülke’ kategorisinde olan ve Rusya’ya yaptırım uygulamayan aralarında Türkiye’nin de olduğu 19 ülke vatandaşlarına E-Vize’den yararlanma hakkı vermişti.

Türkiye’nin de yer aldığı 19 ülke vatandaşları, e-vize yürürlüğe girdiği andan itibaren otel rezervasyonu onayına dayalı vize alabilecek.

Ayrıca Rusya ziyareti için altı aya kadar normal turist vizesi de alınabilecek.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın 11 ülkeyle vize kolaylığı anlaşması ile birlikte aralarında Türkiye’nin de yer aldığı yaklaşık 70 dost ülke için elektronik vize uygulaması üzerinde çalıştığını söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde de aralarında İran ve Suudi Arabistan’ın da olduğu Müslüman ülkelerle karşılıklı vize kolaylığı anlaşmaları üzerinde çalıştıkları açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar
Burcu
09 Temmuz 2023, Pazar 01:28
Merhaba E-vize ile ilgili yeni bir gelişme var mı?
tan
04 Temmuz 2023, Salı 12:10
e vize açıldı mı?
Faik Tuğrul
25 Mayıs 2023, Perşembe 09:29
Merhaba, Peki bu başvurular nereden ve nasıl yapılacaktır. Malum bizim ülkemizde fırsatçılık vs çok olduğu için doğal olarak bilgi kirliliği de oluşacaktır.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha