Rusya Dışişleri dost ülkelere vize muafiyetine nasıl bakıyor?

Rusya Dışişleri dost ülkelere vize muafiyetine nasıl bakıyor?
22 Haziran 2024, 10:58
Rusya Dışişleri Bakanlığı dost sayılan ülkelerin vatandaşlarına tek taraflı vize muafiyeti sağlanmasına karşı olduklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı dost sayılan ülkelerin vatandaşlarına tek taraflı vize muafiyeti sağlanmasına karşı olduklarını açıkladı. İlgili açıklama Ria ajansına konuşan konsolosluk departmanı yöneticisi Aleksey Klimov'dan geldi.

'Yabancı ülke vatandaşlarını Ruslara göre ayrıcalıklı bir konuma yükseltir'

Klimov bu yönde bir adımın yabancı ülke vatandaşlarını Rusya vatandaşlarına göre "ayrıcalıklı bir konuma" yükselteceğini savundu. Bakanlık temsilcisi ayrıca söz konusu ülkelere vize muafiyeti sağlanması halinde bu ülkelerin Rusya vatandaşlarına vizesiz giriş imkanı verilmesi konusunda motivasyonlarını yitireceğini söyledi.

Klimov tek taraflı vizesiz giriş pratiğine genellikle "plaj turizmi" ve "dünya arenasında belirgin bir role sahip olmayan" ülkelerin başvurduğunu, Rusya'nın vizesiz rejime geçmesinin "dış politikadaki otoritesini ciddi biçimde sarsacağını" dile getirdi.

Rus basını geçtiğimiz hafta hükümetin tek taraflı vize muafiyeti konusunu gündeme aldığı yönünde haberlere yer vermişti.

Türk vatandaşları uçak krizinden bu yana Rusya'ya yaptıkları turistik seyahatlerde vize almak mecburiyetinde. Rusya vatandaşları ise turistik amaçlı gezilerde Türkiye'de 2 aya kadar vizesiz kalabiliyor.(Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha