Rusya'dan vatandaşlarına yurtdışı seyahatlerle ilgili çağrı!

Rusya'dan vatandaşlarına yurtdışı seyahatlerle ilgili çağrı!
27 Mart 2024, 12:26
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarını yurtdışına seyahat planlarken ve belirli ülkelerde bulunurken riskleri dikkatlice değerlendirmeye çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarını yurtdışına seyahat planlarken ve belirli ülkelerde bulunurken riskleri dikkatlice değerlendirmeye çağırdı.

Bakanlık, “Yurtdışı seyahatlerini planlarken ve farklı ülkelerde bulunurken riskleri dikkatlice değerlendirmenin önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Diplomatlar, ABD’nin hukuk ve özel hizmetleri tarafından yapılan tutuklama veya gözaltı talepleri hakkında, Tayland, Mısır, Türkiye, İsrail gibi popüler turistik destinasyonlar dahil olmak üzere 100’den fazla ülke ile iade anlaşmaları bulunduğunu sık sık hatırlattılar.

Bakanlık yetkilileri, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan kişisel eşyaların ithalatına, Rus plakalı araçların giriş ve bulunmasına yönelik yasaklayıcı tedbirleri nedeniyle Rus vatandaşlarından gelen talepleri aldıklarını belirtti.

Bakanlık, “Yabancı yargı alanına gönüllü olarak girildiğinde, ziyaret edilen ülkenin yasalarına ve kurallarına uyma zorunluluğu olduğunu” hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığı, güncellenmiş bilgilerin ve askeri-siyasi krizler, terörist tehditler, doğal ve teknik afetler, epidemiyolojik durumlar hakkında raporların bakanlığın bilgi akışlarında, Rus diplomatik misyonlarının, konsolosluk departmanının ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Durum-Kriz Merkezi’nin web sitelerinde düzenli olarak güncellendiğini belirtti.

Diplomatlar, yurtdışına çıkan vatandaşların bu tür bilgilere dikkat etmeleri, Rus dış temsilciliklerinin pratik tavsiyelerini göz önünde bulundurmaları çağrısında bulunuldu.

Bakanlık, “Olağanüstü durumlarda, elçilikler ve konsolosluklar 24 saat hizmet veren acil durum telefon numaralarına sahiptir. Bu numaralar, diplomatik temsilciliklerin resmi web sitelerinde bulunabilir.” uyarısı yaptı.

Eylül ayında Avrupa Komisyonu, AB Konseyi’nin 2022 yılında Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların, Rus vatandaşlarının kişisel otomobillerini de kapsadığını ve dolayısıyla Rusların turistik amaçlarla veya kısa süreliğine Avrupa Birliği’ne kişisel araçlarıyla giriş yapamayacaklarını belirten bir açıklama yayınladı. Birçok Avrupa ülkesi, Rus plakalı araçların girişini yasakladı ve bunların müsadere edilmesine izin verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zaharova, yasağı, AB’nin neonazizm ve ırkçılık eylemi olarak nitelendirdi. Zaharova’ya göre, AB’nin Rusya’ya karşı yaptırım politikasının başarısızlığına karşılık olarak Ruslara yönelik son yasaklayıcı tedbirler, temel uluslararası hukuk normlarını ihlal eden ve AB üye ülkelerinin tüm Ruslara karşı intikam almayı amaçlayan girişimler. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha