Rusya'dan Kapadokya'ya direkt uçuş olacak mı?

Rusya'dan Kapadokya'ya direkt uçuş olacak mı?
24 Ocak 2024, 09:57
Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Kapadokya'ya Rus turist ilgisini masaya yatırdı.

ATOR Rus turistlerin Kapadokya'ya yönelik artan ilgisini masaya yatırdı.

Rusların sahiller ve İstanbul dışında en çok tercih ettiği bölge Kapadokya

ATOR'un değerlendirmesine göre artık Kapadokya, Türkiye'de sahil bölgeleri ve İstanbul dışında Ruslar tarafından en çok ziyaret edilen yer haline geldi.

2023'te 50 bin Rus ziyaret etti

2023 yılında Kapadokya'yı 50 bin civarında Rus turistin ziyaret ettiği belirtilen değerlendirmede " Ancak bu elbette yeterli değil. Kapadokya toplamda 2023 yılında yaklaşık 4,7 milyon yerli ve yabancı turist ağırladı. Türkiye'nin diğer bölgelerine gelen Rus turist akışıyla karşılaştırıldığında bu da çok fazla değil. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2023 yılında 3,5 milyon Rus Antalya'da tatil yaptı ve yaklaşık 2,1 milyon Rus İstanbul'u ziyaret etti." denildi.

Rus tur operatörleri: Direkt uçuşlar olursa talep artar

ATOR'un değerlendirmesinde Kapadokya'ya direkt uçuşların olması durumunda Rusya'dan talebin artacağı belirtildi. Türk seyahat şirketi Tulpar Travel'ın başkanı Sunay Sertel'e göre Kapadokya bugün Rusya'da oldukça popüler. Rus tur operatörleri Rusların Kapadokya'yı tanıdığını ve sevdiğini doğruluyor. Ancak direkt uçuşların (düzenli veya charter) olmayışı nedeniyle, bu bölgeye İstanbul veya Antalya'dan genellikle iç hat uçuşları ile yapılan kombine turlar artık ağırlıklı olarak talep görüyor.

Intourist, Kapadokya'da bu tür kombine turlara olan talebin 2022 yılına göre en az % 20 oranında artacağını tahmin ediyor. Intourist sözcüsü 2023 yılında İstanbul dışında Kapadokya otellerinde konaklamalı turların da satıldığını Rus turistlerin yurt içi uçakla Kayseri ve Nevşehir'e uçtuğunu söyledi.

Tur operatörleri, 2024 yılında mevcut ulaşım imkanlarıyla Kapadokya turlarına olan talebin giderek artacağını öngörüyor. Ancak direkt uçuşlar olursa talebin kesinlikle artacağını belirtiyorlar. Moskova'dan İstanbul aktarmalı 5 gün iki kişilik Kapadokya gezi turu 120-130 bin ruble karşılığında satın alınabiliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha