Rusya'dan havalimanları için yeni tedbir!

Rusya'dan havalimanları için yeni tedbir!
29 Mart 2024, 14:31
Rusya, Moskova’da yaşanan son terör saldırısından sonra güvenlik önlemlerini artırıyor.

Rusya’nın önde gelen şehirlerindeki havaalanlarını bir araya getiren Uluslararası Havaalanları Birliği MAA, yolcu karşılamak veya uğurlamak için havaalanlarına girişin bilet olmadan yasaklanması çağrısında bulundu.

Bileti olmayanlar havalimanlarına giremeyecek

Kommersant gazetesi, bu düzenlemenin 1 Eylül'de yürürlüğe gireceğini bildirdi. Havaalanı yönetimleri, uygulamanın girişlerde kuyruklara neden olacağını ve bunun güvenlik risklerini artıracağını belirtiyor.

Yönetimler, kötü niyetli kişilerin biletsiz olarak havaalanlarına gelebileceğine dikkat çekerek, kafe ve mağaza ziyaretçilerinin azalmasıyla havacılık dışı gelirlerin yüzde 20 ile 50'si arasında bir kayıp yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Rus hükümetinin 1605 numaralı kararnamesi, üçüncü seviye güvenlik uygulanan yerlerde 1 Eylül 2024'ten itibaren biletsiz kişilerin havaalanlarına girişini yasaklıyor. Kommersant, Moskova ve Petersburg'daki havalimanlarında şu anda üçüncü seviye güvenlik uygulandığını aktardı.

Havaalanı yöneticileri, sadece Vnukovo havalimanından her yıl 4 binden fazla çocuk, yaşlı ve engellinin refakatsiz olarak uçtuğuna dikkat çekti.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, uygulamanın geçici olduğunu belirtirken, havaalanı temsilcileri ise geçici olarak uygulamaya konulan "üçüncü seviye güvenlik" rejiminin son bir yıldır neredeyse iki haftada bir devreye girdiğine dikkat çekiyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha