Rusya'dan 'Ayasofya' açıklaması

Rusya'dan 'Ayasofya' açıklaması
03 Temmuz 2020, 08:32
Danıştay'ın Ayasofya'nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağına yönelik kararı beklenirken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması talepli tarihi dava dün Danıştay 10. Dairesi’nde görüldü. Duruşmada, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneğinin avukatı Selami Karaman, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptalini istedi. Daire, kararını 15 gün içinde açıklayacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zaharova: Yakından takip ediyoruz

Sputnik’e konuşan Zaharova, Ayasofya ile ilgili durumu yakından takip ettiklerini belirterek, “Bilindiği gibi bu kilise, karmaşık bir tarihe sahip Bizans mimarisinin eşsiz bir örneği. Halihazırda İstanbul’un başlıca anıtlarından biri ve her yıl Rusya dahil dünyanın her yerinden çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor” ifadesini kullandı.

Uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate alınmasını istiyoruz

Son zamanlarda Türkiye’de Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasıyla ilgili tartışmaların etkinleştiğini gözlemlediklerini dile getiren Zaharova, “Prensip olarak, bu kilisenin evrensel bir miras olarak olağanüstü kültürel ve tarihi öneminden hareket ediyoruz. Ayasofya, UNESCO dünya miras listesinde yer alıyor ve biz, güvenliğin ve erişebilme özelliğinin korunması dahil bu statüsüyle ilgili tüm taleplere uyulacağından hareket ediyoruz” dedi.

Zaharova, “Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inanlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate almasını bekliyoruz” diye ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha