Rusya'da uçak bilet fiyatlarında son durum!

Rusya'da uçak bilet fiyatlarında son durum!
06 Şubat 2023, 09:43
Rusya'da iç hat bilet fiyatlarında 2023 rakamları belli oldu.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, 2022 yılında Rusya genelinde iç hat ekonomi sınıfı uçak biletlerinin ortalama maliyetinin önceki iki yılın seviyesinde kaldığını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, iç hatlarda ekonomi sınıfı uçak yolculuklarında ortalama bilet fiyatlarının 8 bin 313 ruble olduğu belirtilirken, bu ortalamanın 2020 ve 2021 yılları ortalaması ile aynı olduğu ifade edildi.

Öte yandan ortalama uçak bileti fiyatının 9 bin 75 ruble olduğu 2019 yılına kıyasla 2022’de gözlemlenen ortalamalar yüzde 8,4 daha düşük olarak gerçekleşti.

Verilerin rekabet kurumu Federal Anti-Tekel Servisi (FAS) tarafından yürütülen bilet fiyatları takibine dayandığına dikkat çekilen bakanlık açıklamasında, “Havayolu şirketlerinin işletme maliyetleri ve enflasyondaki artışa rağmen, bazı güzergahlardaki bilet fiyat seviyeleri 2021 yılına kadar düşüş göstermiştir havayolu şirketi S7, Moskova’dan Yakutsk’a uçuşlarda fiyatları yüzde beş, Kaliningrad’dan Novosibirsk’e uçuşlarda ise yüzde 16 oranında düşürmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada üç temel hava taşımacılığı sübvansiyon programı kapsamındaki devlet desteği hacminin 27.2 milyar rubleye ulaştığı da vurgulanırken, devlet destekleri sayesinde iç hatlarda 4,8 milyondan fazla yolcunun indirimli bilet ücretlerle taşındığı aktarıldı.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha