Rusya'da uçak bilet fiyatlarında düşüş!

Rusya'da uçak bilet fiyatlarında düşüş!
30 Haziran 2022, 08:57

Batı yaptırımları sonrası yurtdışına uçakla yolculuğun neredeyse imkansız hale geldiği Rusya’da, 2022 yılı üçüncü çeyreğinde iç hat uçak bileti fiyatlarında yüzde 3 ila 4 oranlarında düşüş kaydediliyor.

Ülkenin en büyük çevrimiçi seyahat acentelerinden OneTwoTrip ve Tutu.ru verilerine atıfta bulunan İzvestiya gazetesi, Rusya’da iç hat uçak bileti maliyetinin tek yön için 7 bin 200 ila 8 bin 700 ruble arasında olduğunu bildirirken, ülkedeki yerli havayolu şirketlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yıl en az 100 milyon yolcu taşıma talimatını yerine getirmek için sefer sayılarını büyük ölçüde artırdığını, bu durumun da iç hat bilet fiyatlarının düşmesine katkıda bulunduğunu yazdı.

Buna ek olarak aynı zamanda yurtdışına uçamayan yerli havayolu şirketlerinin filolarını iç hatlara yönlendirmesiyle de maliyetlerin düştüğünü vurgulayan gazete, OneTwoTrip’e göre, Temmuz-Eylül 2022 dönemi için iç hat uçak bileti fiyat ortalamasının ekonomi sınıfında tek yön uçuş için 7 bin 200 rubleye düştüğünü, 2021 yılında benzer bir uçuş için Rusların 7 bin 500 ruble verdiğini, 2019’da ise bu rakamın 7 bin 800 olduğunu aktardı.

Buna göre ortalama bilet fiyatları 2021’den bu yana yüzde 3 daha düşük olurken, ayrıca popüler destinasyonlara uçuşlarda da maliyetlerin düştüğü kaydediliyor.

Moskova- St. Petersburg güzergahındaki uçak biletlerinin maliyetinde yüzde 16 düşüş gözlemlendiğini aktaran Tutu.ru uzmanlar, bu düşüşün Moskova- Samara güzergahı için yüzde 37 ve Moskova- Arkhangelsk için yüzde 32’lere ulaştığını belirtti.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerinin de uçak bileti maliyetlerinde rezervasyonu için çevrimiçi hizmetlere ek olarak, Rosstat maliyetlerinde yaşanan düşüşü teyit ettiğini yazan İzvestiya, Rosstat’ın mayıs ayında uçak bileti fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 5,5 oranında düşüş gözlemlediğini paylaştı. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İbrahim
01 Temmuz 2022, Cuma 07:12
Yalan haber fiyatlar çok artı dahada yükseliyor böyle olursa 2023 turkiye göremeyeceğiz valize bile ücret kovdular
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha