Rusya'da uçak bilet fiyatları düşüşte!

Rusya'da uçak bilet fiyatları düşüşte!
01 Eylül 2023, 08:33
Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), yaz sezonun bitmesiyle ülkedeki uçak bilet fiyatlarının düşmeye başladığını söyledi.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), havayolu taşımacılığında ekonomi sınıf bilet fiyatındaki büyümenin yaz sezonunun bitmesiyle sona erdiğini kaydettiği raporunda, 22-28 Ağustos 2023 tarihleri arasındaki haftada ülkedeki ekonomi sınıfı uçuş maliyetinin yüzde 8,8 düştüğünü vurguladı.

Bir hafta önce (15- 21 Ağustos) de iç hat uçak biletlerinde yüzde 0,7 düşüş gözlemleyen Rosstat, ülkedeki turizm sezonunun eylül ayında sona erdiğine dikkat çektiği çalışmasında, son bir haftada tek yıldızlı ve iki yıldızlı otel, motel ve pansiyonlarda ortalama konaklama maliyetlerinin yüzde 0,2 ile hissedilmeyecek şekilde artış gösterdiğini, üç ila beş yıldız kategorilerindeki otellerde ise konaklama maliyetinin yüzde 0,1 ile neredeyse sabit kaldığını bildirdi.

Temmuz ayında konuşan Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı İgor Chalık, uçak bileti fiyatlarının enflasyon sınırları içinde arttığını belirtmişti.

Gazetecilere konuşan Chalık, bilet fiyatı dinamiklerinde iki izleme yöntemi olduğunu kaydederken, “Bunlardan biri geriye doğru, diğeri ileriye doğru rezervasyonlar. İleriye doğru uçak bileti maliyetinde belirli bir artış görüyoruz. Ancak bu oranlar enflasyon oranı dahilinde” ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı, geriye dönük bilet fiyatları incelendiğinde ise bilet maliyetlerinin düştüğünü iddia etti.

Nisan ayında konuşan Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı İgor Chalık, 2023 yılında Rusya’daki iç hat uçak bilet fiyatlarının enflasyondan daha fazla artmamasının beklendiğini söylemişti.

Gazetecilere konuşan Chalık, hafta başında düzenlenen Ekonomik Kalkınma Bakanlığı toplantısında, 2023 yılında ülkedeki yurt içi hava yolculuğu maliyetinin, havayollarına sübvansiyonlar sağlanmadan yüzde 15-30 oranında artabileceğini söylemişti.

Chalık konu hakkında yaptığı açıklamada, sözlerinin çarpıtıldığına değinirken, “Sözlerimin tüm ifademin bir kısmı olduğunu ve bir kısmının koparıldığını unutmayın. Önemli olan nokta, bunun havayolu şirketlerinin kendileri tarafından sağlanan veriler temelinde yapılan bir tahmin olduğudur. Fiyatların enflasyondan daha fazla artmamasını bekliyoruz ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na göre bu oran yüzde 5,3 civarındadır” dedi.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha