Rusya'da Türkiye tatil fiyatları artmaya devam ediyor

Rusya'da Türkiye tatil fiyatları artmaya devam ediyor
11 Ağustos 2023, 13:23
Aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini paylaşan Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, bu yılın temmuz ayında ülkeden Türkiye için satın alınan tatil turlarında fiyatların yüzde 2,9 arttığını belirledi.

Yaz sezonu itibariyle Türkiye’ye yönelik tur fiyatlarının geçen yılki değerlere kıyasla yüzde 20-70 oranında artmasıyla birlikte farklı tatil alternatiflerine yönelen Ruslar için temmuz ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) tatil maliyeti de yüzde 10 artış gösterirken, Rosstat’a göre Belarus’a gerçekleştirilen tatillerin de yüzde 6 arttığı gözlemlendi.

Servise göre temmuz ayında Abhazya, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’da tatil maliyetleri yüzde 2,9, Mısır’da ise yüzde 2,7 artış gösterirken, Kazakistan ve Özbekistan’da tatil maliyetinin de yüzde 2,5 yükseldiği gözlemlendi.

Raporlama döneminde Vietnam, Endonezya, Malezya ve Tayland’da tatil fiyatları yüzde 1,9 düşerken, yurtiçi turizm hizmetlerinde ise konaklama maliyetlerinin yüzde 4, Rusya’daki tiyatro ve kısa gezi tur bileti fiyatlarının yüzde 0,2 oranlarında yükseldiği anlaşıldı.

Aynı zamanda temmuz ayında Rusya’nın Karadeniz kıyılarına ve Kırım’a tatil gezilerinin maliyeti yüzde 2,2 zamlanırken, dört ve beş yıldızlı otellerde konaklama tarifelerinde yüzde 0,4 artış yaşandı.

Ruslar Türkiye’deki tatil süresini azaltıyor

Rusya Seyahat Acenteleri Birliği (ATA) İcra Direktörü Natalia Osipova, Türkiye’de dinlenmeyi planlayan Rusların yüksek fiyatlar nedeniyle tatil sürelerini azalttığını söyledi.

Rus turistlerin finansal davranış modelini değiştirmesine rağmen Türkiye’nin hala en popüler tatil destinasyonu olduğunu doğrulayan Osipova, “Fiyatların tellere bağlı olarak yüzde 70’lere kadar artması anlaşılabilir bir durum, Türkiye’de yüksek enflasyon etkisini gösteriyor ve konaklama maliyetlerini etkiliyor. Ayrıca hem Türkiye’de hem de Rusya’da artan dolar ve Euro kuru turizmcilerin sunduğu turların maliyetini etkiliyor” dedi.

Havayolu şirketlerinin kur artışlarına rağmen kar marjları pahasına fiyat artışı yapmadığını savunan Osipova, öte yandan tatillerinden kısan Rusların ultra lüks Türk otelleri yerine bütçeye daha uygun 5 yıldızlı otellere yöneldiğini sözlerine ekledi. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha