Rusya'da 'Türkiye' bilmecesi rezervasyonları da vuruyor

Rusya'da 'Türkiye' bilmecesi rezervasyonları da vuruyor
02 Eylül 2021, 09:25
Türkiye'de 6 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek seyahat kısıtlamaları Rusya'dan rezervasyonları da etkiledi.

Türkiye'de 6 Eylül'de yürürlüğe girecek olan seyahat kısıtlamalarının yabancı turistlere de uygulanıp uygulanmayacağı konusunda Türk makamlarının anlaşılır bilgi vermemesi Rusya'dan Türkiye'ye tur rezervasyonlarında da şimdiden gecikmelere yol açtı.

Yabancı turistlere uygulanıp uygulanmayacağı netleşmeyince rezervasyonlar gecikti

Rus Tur Operatörleri Birliği(ATOR)'un sitesinde yer alan değerlendirmeye göre Türkiye'nin 1 numaralı destinasyon olduğu Rus dış turizm pazarında, sonbaharda gezi turlarının satışına ilişkin beklentiler konusunda artan bir endişe var. Bunun nedeni 6 Eylül'den itibaren aşılanmamış yabancı turistler için ülkedeki hareket üzerindeki olası kısıtlamalardan kaynaklanıyor.

Bilindiği üzere 6 Eylül'den itibaren uçak dahil şehirlerarası seyahatlerde aşısız kişiler için PCR testi zorunlu olacak.

İç hatlarda seyahat edecek yolcular ya aşı kartını ibraz edecek ya da PCR testi yaptırıp, negatif olduğunu ibraz edecek.

ATOR'dan Türk İçişleri Bakanlığı'na eleştiri

ATOR'un değerlendirmesinde Türk İçişleri Bakanlığı'nın PCR testiyle ilgili genelge metninde, uygulamanın yabancı turistler için de zorunlu olup olmayacağının belirtilmediğine dikkat çekildi. Bu durumun sonbahar tatili için büyük potansiyel taşıyan ve Rus tur operatörlerinin İstanbul, Kapadokya gibi bölgelere charter tur programı başlatacağı dönemde rezervasyonlarda da gecikmelere sebep olduğu belirtildi.

Yabancı turistlere uygulanması sorunlara yol açacak

ATOR'un değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi: " 6 Eylül'deki kısıtlamalar istisnasız tüm yabancı turistlere uygulanacaksa, turistler ve tur operatörleri bir takım sorunlarla karşı karşıya kalacak. Turistlerin HES kodlarında test veya aşılarla ilgili herhangi bir bilgi görüntülenmiyor. Yani, aşılı ve iyileşmiş hastalar Türkiye içinde bir iç uçuş sırasında İngilizce ve basılı olarak sertifika ve sertifika ibraz etmek zorunda kalacaklar ve aşılanmamış kişiler para için halihazırda Türkiye'de yeni bir PCR testi yapmak zorunda kalacaklar. Aynı zamanda böyle bir testin ne zaman ve nasıl yapılacağı zaman sorunu da ortaya çıkmaktadır

ANEX Tour , "Bu karar turistler için de geçerliyse, Türkiye'de (örneğin, Kapadokya, İstanbul) uzun mesafeli gezilere olan talebi etkileyebilir ." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Ulu
04 Eylül 2021, Cumartesi 09:56
Turistlere serbest olsun zaten hastalık aldı başını gitti bu saaten sonra ekonomi çökmesin daha fazla
Ant
03 Eylül 2021, Cuma 11:56
Neden bu kadar karamsar ve gerçek olmayan haber yapıyorsunuz. Ülkenizi kötülemek çok mu hoşunuza gidiyor,
Serdar Tuncer
03 Eylül 2021, Cuma 05:30
Moskova büyükelçiliği açıklama yaptı turist olarak gelenler 6 Eylül deki uygulamalardan muaf
Alm
03 Eylül 2021, Cuma 01:22
Yurt disindan gelen herkesten asi yoksa test isteniyor zatenn
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha