Rusya'da 'e-vize' kolaylığı yolda! Putin imzaladı...

Rusya'da 'e-vize' kolaylığı yolda! Putin imzaladı...
02 Haziran 2020, 21:47
Yabancı ülke vatandaşlarının yapacakları vize başvurularına Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın en geç 4 iş günü içinde yanıt vermesi isteniyor. Alınacak tek girişli elektronik vize ile iki ay içinde Rusya’da 16 güne kadar kalınabilecek.

Rusya’nın vize sisteminde ‘devrim’ niteliğinde değişiklik önerisi Başkan Putin tarafından imzalanarak Duma’ya yollandı. Putin, milletvekillerinden, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmek üzere elektronik vize uygulaması için gerekli yasanın çıkarılmasını istedi. Putin bunun için 1 Ekim 2020’ye kadar süre verdi.

Bir süredir Rusya’nın uzak doğu bölgeleri, Kaliningrad ve St. Petersburg için uygulanan, sadece bu bölgelere yapılan gezilerle sınırlı kalmak kaydıyla Türk vatandaşlarının da yararlandıkları elektronik vize uygulaması başarılı bulundu ve ülke çapına yayılması kararlaştırıldı. Yasa kabul edilirse, Rusya vizesi hem çok kısa sürede, hem de daha ucuza alınabilecek.

Şu an Rusya vizesinin 75 ila 150 euro arasında değişen fiyatlara alınabildiği, elektronik vize ücretinin ise 50 euro olacağı belirtiliyor.

İş gezisi iddiası

Turkrus'ta yer alan habere göre, Türkiye dahil pek çok ülke Rusya’dan turizm hareketinin ne zaman başlayacağını beklerken, ortaya yeni bir iddia atıldı. Rusya’nın ünlü Siyaset Bilimcisi Stanislav Belkovski, 15 Temmuz’da yurt dışında seyahatlere ilk iznin verileceğini, ama bunun sadece iş gezisi yapacaklar için olacağını iddia etti. Belkovski bu iddiasını “Kremlin’deki bazı kaynaklara” dayandırdı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha