Rusya aşı turizmini konuşuyor

Rusya aşı turizmini konuşuyor
29 Ekim 2020, 18:04
Rusya'nın aşı çalışmalarında 3. faza gelmesi Avrupalı turistlerin aşı için Rusya'ya seyahat edebilecekleri yönünde yeni girişimlerin doğmasına neden oldu.

Çekya'da Rusya kökenli bir iş insanı, Covid-19 aşısı olmak isteyen Avrupalıları turist olarak Rusya'ya getirmek istiyor. Kommersant gazetesinin haberine göre, Andrey Konstantinov adlı girişimci, Sputniktrip adı altında tur başvuruları toplamaya başladı. Tur bedeli ise 30 bin Çek kronu, yani 100 bin ruble.

TurkRus'un haberine göre, Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri girişimi "Sıradan bir dolandırıcılık vakası" sözleriyle niteledi. Bakanlık yetkilileri, Covid-19 aşısını para karşılığı turistlere satmak gibi bir niyetlerinin olmadığını dile getiriyor.

Bununla birlikte, bazı sektörel gözlemciler Rusya'ya yönelik bir "aşı turizminin" başlaması olasılığını dışarıda bırakmıyor. DSM Group'tan Sergey Şulyak, aşının üçüncü aşama testlerinin başarılı olması durumunda, böyle bir talep baş gösterebilir. (Sputnik-V aşısının üçüncü aşama testleri 1 Mayıs 2021'de sona erecek.)

Ancak Şulyak, Rusya'nın Avrupalılar nezdindeki imajı nedeniyle bu talebin sınırlı kalacağı düşüncesinde.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze de "aşı turizmi" olasılığını dıştalamayanlardan. Ancak Lomidze, Rusya'da bugüne kadar tıbbi yardım almaya gelen yabancıların büyük oranda eski Sovyet cumhuriyeti vatandaşları olduğuna dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, Lomidze'ye göre, bu tür geziler organize etmek tur operatörlerinin ilgi alanı dışında.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha