Rusların paket tur harcamalarındaki artış oranı belli oldu

Rusların paket tur harcamalarındaki artış oranı belli oldu
30 Kasım 2022, 08:44
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusların tur operatörlerine yaptığı harcamalardaki artış oranını açıkladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Rusya’nın en büyük özel bankalarından Tinkoff Bank araştırmalarının sonuçlarına atıfta bulunarak değerlendirme yayınladı.

Rusların tur harcamaları yüzde 31 arttı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusların tur operatörlerine yaptığı harcamaların bu yıl yüzde 26 ila 31 oranında daha fazla olduğunu bildirdi. Bankanın yaptığı araştırmaya göre mart-haziran ayları arasında seyahat acentesi kategorisinde yapılan harcamalar geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 oranında artış gösterirken, uzmanlar bu durumu Booking.com’un faaliyetlerine son vermesi ve uluslararası ödeme sistemine bağlı kredi kartlarının devre dışı bırakılması nedeniyle Rusların bağımsız seyahatlerde zorluk yaşamasına bağlıyor.

Organize tur hizmetlerine daha fazla yönelen Rusların ayrıca daha sık tren ve uçak bileti satın almaya başladığını bulan Tinkoff, öte yandan konaklama harcamalarında yüzde 45 ile keskin bir düşüş yaşandığını gözlemledi.

ATOR, 9 Mart itibariyle Rusların otel rezervasyonlarındaki düşüşün başladığına dikkat çekerken, temmuz-kasım döneminde tur operatörlerine yapılan harcamaların yüzde 31 ile sürekli artmaya başladığına, öte yandan otel rezervasyonlarında ise yüzde 61 ile düşüşün daha da belirgin hale geldiğine vurgu yaptı.

Rus turistlerin uçak ve tren bileti harcamaları ise yüzde 129 artışın kaydedildiği 13 ve 21 Eylül tarihlerinde en yüksek seviyelerine ulaştı.

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi tur arama ve rezervasyon hizmeti OneTwoTrip, Rus turistlerin kasımda en fazla seyahat etmek istediği destinasyonların iç hatlarda Moskova, dış hatlarda ise Türkiye olduğunu belirledi.

Sonbahar mevsiminin son ayında Rusların uçak ve tren bileti rezervasyonlarını analiz eden uzmanlar, turistlerin yüzde 44’ünün Rusya içinde seyahatle ilgilendiğini kaydederken, geri kalanının ise yabancı ülkeleri düştüğünü söyledi.

Yurtiçi destinasyonlar arasında başkent Moskova, bilet taleplerinin yüzde 18’ini oluştururken, St. Petersburg taleplerde yüzde 13,5 ile ikinci sırada yer aldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha