Rusların Mayıs tatilinde en popüler 5 yurtdışı şehri!

Rusların Mayıs tatilinde en popüler 5 yurtdışı şehri!
01 Mayıs 2023, 10:01
Ruslar arasında mayıs tatillerinde yurtdışı gezileri için en popüler şehirler belirlendi.

Rusya’nın dev teknoloji şirketi Yandex’e bağlı turizm hizmeti Yandex Travel tarafından yapılan araştırmada, Ruslar arasında mayıs tatillerinde yurtdışı gezileri için en popüler şehirleri belirledi.

Antalya ve İstanbul'da var

Yandex’in sunduğu turizm hizmetinden yararlanan Rusların bilet ve otel rezervasyonlarını inceleyen uzmanlar, yurtdışındaki en popüler şehirlerin sırasıyla Erivan, İstanbul, Antalya, Taşkent ve Bakü olduğuna değinirken, komşu ülkeler hariç tutulduğunda ise en popüler destinasyonların sırasıyla İstanbul, Antalya, Dubai, Dalaman ve Tel Aviv olduğunu açıkladı.

Rusların mayıs tatilinde en çok seyahat edeceği ülkeler başta Türkiye olmak üzere Ermenistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belarus, Kırgızistan, Mısır ve Çin olurken, hizmet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 80 ile ezici çoğunluğu ise Rusya sınırlarında gezi planlıyor.

Rus şehirleri arasında popülerlik açısından St. Petersburg, Moskova, Soçi, Kazan, Nizhny Novgorod, Kaliningrad, Yaroslavl, Gelencik, Volgograd ve Yekaterinburg başı çekerken, araştırma sonuçları, geçen yıla göre mayıs tatili için seyahate çıkacak kullanıcı sayısında yüzde 20 artış yaşandığını gösterdi.

Bu artışın hem Rusya’da hem de yabancı ülkeler için geçerli olduğuna dikkat çeken Yandex Travel uzmanları, mayıs tatillerinde Rusya’daki otellerde bir gecelik konaklama maliyetinin ortalama 6 bin rubleyle bir önceki yıla göre çok değişmediğini, öte yandan çift yönlü uçak biletlerinin kişi başı ortalama maliyetinin geçen yıla göre yüzde 14 artarak 13 bin rubleye yükseldiğini kaydetti.

Komşu ülkelere gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları ise yüzde 3 azalarak ortalama 29 bin 350 rubleye gerilerken, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışı ülkelere uçuşlarda ise bilet fiyatları yüzde 9 artarak 50 bin 250 rubleye yükseldi.

Aynı zamanda komşu ülkelerdeki otellerde bir gecelik konaklama maliyeti ortalama yüzde 50 artarak 6 bin rubleye çıkarken, BDT dışı ülkelerdeki gecelik konaklama fiyatları ise yüzde 40 artışla ortalama 7 bin 786 rubleye yükseldi.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha