Rusların iş seyahatlerinde en popüler destinasyon İstanbul oldu

Rusların iş seyahatlerinde en popüler destinasyon İstanbul oldu
06 Aralık 2022, 09:48
Batı yaptırımları sonrası yabancı şirketlerin ülkeden ayrılmasıyla özellikle Avrupa ülkelerine seyahatlerde sorun yaşanan Rusya’da, iş dünyasının yurtdışı seyahatlerine olan ilgisinin mevcut duruma rağmen sonbaharda artış gösterdiği kaydedildi.

Eylül-kasım döneminde Rusya’dan yabancı ülkelere yapılan iş seyahatleri için yapılan rezervasyonların payı yüzde 7 olurken, seyahat acentesi OneTwoTrip verilerine göre yıl içinde yurtdışı iş seyahatlerinin payı yüzde 2 arttı.

Öte yandan bu yıl yurtdışına iş seyahatlerindeki rakamların 2019 seviyesinin en az yüzde 16 gerisinde olduğunu vurgulayan uzmanlar, bununla birlikte iş seyahati talebinin yapısında şirketler tarafından satın alınan dış hat biletlerinin payının bir önceki yıl yüzde 8 iken bu sonbaharda yüzde 12’ye yükseldiğini de kaydetti.

Yurtdışı uçak biletlerine yönelik ticari talep bir önceki yıla göre üçte bir oranında artarken, OneTwoTrip uzmanları, sonbaharda yurt dışına yapılan iş seyahatlerinde en popüler destinasyonun İstanbul olduğunu, şirketlerin ayrıca Taşkent, Dubai, Oş ve Astana’ya seyahat etmekle de ilgilendiğini tespit etti.

Avrupa ülkelerine yönelik iş seyahatlerine olan ilginin sürdüğüne dikkat çeken OneTwoTrip, bu kategoride liderlerin Fransa, Almanya ve İtalya olduğunu aktardı.

Ostrovok.ru Travel seyahat servisinin verilerine göre ise AB ülkelerine yönelik genel seyahat talebi yıl içinde yüzde 48’den yüzde 22’ye düşerken, Asya ülkelerinin seyahat için daha popüler hale geldiği gözlemlendi.

Uzmanlar, pandemiden önce daha fazla seçeneğe sahip olan iş dünyasının seyahatlerinde coğrafyanın daraldığına vurgu yaparken, Rus girişimcilerinin iş seyahati tercihlerinin dost ülkelere kaydığının altını çiziyor.

2022’nin ilk 10 aylık sonuçlarına göre Rusya, 4,6 milyon ziyaretçi ile Türkiye’ye turist akışı açısından Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alırken, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 daha fazla, ancak 2019’un ilk 10 ayına göre yüzde 30,8 daha düşük olduğu da kaydedildi.

Rus turistler raporlama döneminde yüzde 53,6 ile en çok Antalya’yı ziyaret ederken, Rusya’dan yapılan seyahatlerin yüzde 22’si İstanbul’a, yüzde 6,9’u ise Ege kıyılarındaki tatil beldelerine gerçekleştirildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha