Rusları şaşırtan karar!

Rusları şaşırtan karar!
14 Nisan 2020, 10:37
Türk Hava Yolları, Pegasus ve SunExpress'in Mayıs ayı için Rus şehirlerinin de dahil olduğu dış hat uçuş biletlerini satışa açması Rusları da şaşırttı.

Türk Hava Yolları, internet sitesinde yurt dışı seferlerini 1 Mayıs’tan itibaren satışa açtı. Pegasus ise 16 Mayıs itibarıyla tüm yurt içi ve yurt dışı biletleri satışa çıkardı.

Türk havayolu şirketlerinin Mayıs ayı için yurt dışı bilet satışlarına başlaması Rusları da şaşırttı. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)'un sitesinde konuyla ilgili yapılan değerlendirmede THY'nin 1 Mayıs'tan itibaren İstanbul ve Antalya'dan Moskova ve St. Petersburg da dahil olmak üzere Rus şehirlerine seferler için bilet satışlarına başladığı hatırlatıldı. Pegasus'un da 16 Mayıs'tan itibaren İstanbul'dan Moskova ve Krasnodar'a seferler planlandığı belirtildi. SunExpress'in de Saint Petersburg-İzmir seferlerini 1 Mayıs'tan itibaren bilet satışına açtığı ifade edildi.

Rusya, sınırlarını en iyi olasılıkla Temmuz'un ortasında açar

ATOR'a konuşan havacılık piyasası uzmanları, Türk havayolu şirketlerinin aldıkları karar karşısında şaşkınlıklarını ifade etti. Şu anda Rusya Federasyonu'nun Türkiye ve dünyanın birçok ülkesine yönelik hava trafiğini askıya aldığını hatırlatan uzmanlar, " Türkiye yabancı ülkelere uçuşlara izin verse bile, Rusya'nın buna karşılık olarak sınırlarını açması gibi bir durum söz konusu değil. Bu durumda, Türk taşıyıcılar Rusya Federasyonu şehirlerine uçma izni almayacaklar. Rusya'nın sınırları kapalı. Koronavirüs ile ilgili mevcut duruma ve Rus hükümeti tarafından yapılan açıklamalara dayanarak, uluslararası hava trafiğinin Mayıs ayında ve hatta Haziran ayında açılmasının mümkün olmadığı varsayılabilir. Büyük olasılıkla, Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren uçuşların kademeli olarak dış ülkelere dönüşünden bahsediyoruz ve bu en iyimser senaryo" diye konuştu.

Rus turistlere uyarı: Paranız yanmasın!

Havacılık uzmanları Rus turistlerin, Türk Havayollarının Mayıs ayındaki seferlerinden bilet satın alırken tüm riskleri dikkatlice tartmaları gerektiğini belirtti. Uzmanlara göre uçuşlar gerçekleşmezse, bilet iadesi şansı olmayacak. ATOR'a konuşan havacılık uzmanı “ Bir kaç hafta sonrasına yönelik biletlerin satışa açılması müşteri parasını çekmek için bir çeşit pazarlama hamlesi. Uçuşlar gerçekleşmezse, taşıyıcı farklı bir uçuş tarihi sunarak paraları alıkoyacaktır. Dolayısıyla yurtdışına bir seyahat planlarken gerçekçi olmak önemli ”ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha