Ruslara en kolay Schengen'i hangi ülkeler veriyor?

Ruslara en kolay Schengen'i hangi ülkeler veriyor?
11 Haziran 2024, 08:38
Rusya vatandaşlarına en çok kolay Schengen vizesi veren ülkeler belli oldu.

Rusya vatandaşları için Schengen vize ücreti 90 euroya çıkarken, vize almanın tüm ağır şartlara rağmen hala "mümkün" olduğu ülkeler de gündemde.

BFM'e konuşan göçmenlik ve vize ajansı "Euroresident - Easy-Visa" direktörü Sofia Defosse-Aksyutina'ya göre, Rus turistlere az çok açık kapıyı açık tutan ve sürekli olarak Schengen vizesi veren sadece dört ülke var: İtalya, İspanya, Yunanistan ve Fransa.

Bu ülkelerden vize almak için yaklaşık 45 gün harcanıyor.

İçlerinden yalnızca Yunanistan, başvuruları oldukça hızlı değerlendiriyor ve beş ila on gün içinde verebiliyor.

Baltık ülkeleri, Polonya ve Çek Cumhuriyeti, Ruslara yönelik vize başvurularını kabulü tamamen durdurdu.

Vize prosedürü, örneğin Almanya, İsviçre ve Avusturya tarafından karmaşık hale getirilerek "fiiili zorluk"lar arttırıldı.

Mart ayının sonunda Bulgaristan ve Romanya Schengen'e katılmasıyla bunun Rusların vize almasını kolaylaştıracağı ve hızlandıracağı umuluyordu. Ancak tablo pek değişmedi: Bu konsolosluklarda randevular için çok az yer var, sıralar ortalama üç ay önceden rezerve ediliyor.

Turizm uzmanı Nikolay Melnik ise, “Şu anda Schengen ülkelerine seyahat eden çok az sayıda, yüzde 1'den az Rus var. Schengen artık en şımarık turistler için özel bir ayrıcalık olmaya devam ediyor. Vize hizmetleri artık 20-25 bin ruble civarında başlıyor" diyor.

Melnik'e göre Rus turistlere en az zorluk çıkaran ülke Fransa.(Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha