Ruslar yurtdışındaki tatil harcamalarını azalttı

Ruslar yurtdışındaki tatil harcamalarını azalttı
19 Haziran 2023, 09:12
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernishenko Rusların 2019’dan 2021’e kadar yurtdışı tatillerinde yaptığı harcamaların 23 milyar dolar azaldığını söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernishenko, Rusların 2019’dan 2021’e kadar yurtdışı tatillerinde yaptığı harcamaların 23 milyar dolar azaldığını belirtirken, Rusya’daki benzer harcamaların ise aynı miktarda arttığını söyledi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Chernishenko, 2019’da Rusların yurtdışında turizm amaçlı harcamalarının 35 milyar dolar olduğunu kaydederken, “2021’de bu rakam 11,4 milyar dolardı. Son iki yılda ise iç turizmdeki benzer harcamalar 23 milyar dolardan fazla artarak 94 milyar dolara ulaştı” dedi.

İç turizme yönlendirilen 23 milyar doları organik bir büyüme olarak niteleyen Başbakan Yardımcısı, açıklamasında, “Bu bir tür talep artışı değil. Bu sadece yurtdışına gidemeyen ve Rusya’yı dolaşan turistlerin harcamalarıdır. Ama bu daha çok nüfusun yüzde 7 ile dar kesimini oluşturuyor. Bu talebin artmasını sağlamamız gerekiyor” diye ekledi.

Rusya’daki turist akışının şimdiden büyümeye ve pandemi öncesi göstergelere yaklaşmaya başladığına değinen Chernishenko, güneydeki havalimanlarının kapalı olmasına rağmen ilk çeyrekte Rusya’daki otellerin doluluk oranının yüzde 14, turist akışının ise yüzde 17 arttığını sözlerine ekledi.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha