Ruslar Türkiye'de tatilin pahallı olmasını mercek altına aldı

Ruslar Türkiye'de tatilin pahallı olmasını mercek altına aldı
04 Ağustos 2023, 09:17
Rusya'nın önde gelen turizm otoriteleri Türkiye'nin Rus vatandaşları için neden pahalı bir destinasyon haline geldiğini açıkladılar.

Rus medyası, Türkiye’ye tur fiyatlarındaki büyük artışın nedenlerini mercek altına alıyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği CEO’su Maya Lomidze, Türkiye’nin ilk kez Rusya vatandaşları için en pahalı tatil ülkelerinden biri haline geldiğini açıkladı.

Türkiye bu sıralamada, Maldivler, Küba ve Sri Lanka’nın ardından geliyor.

Rusya’dan Türkiye’ye iki kişilik ortalama tur fiyatı bugün 183-185 bin ruble civarında.

Rusya Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Aleksan Mkrtçyan, “Türkiye'de her şeyin fiyatlarında sert artış var. Doğal olarak, akaryakıt fiyatlarında çılgın bir artış oldu. Otellere tüm yiyecek içecekler nakliye ile getiriliyor. Otel işletmecisi ile konuşmaya başladığınızda harcamalarını gösteriyor. Faturalar kabarmış. Aşırı sıcaklar yüzünden çılgın bir elektrik tüketimi var. Klimalar günün her saati çalışıyor” dedi.

Rubledeki sert düşüşün de bunda etkili olduğunu belirten turizmci, “Dolar kuru geçen sene 53-54 rubleyken, şimdi 94 ruble. Türkiye’deki fiyat artışı nedeniyle birçok Rus turist Birleşik Arap Emirliklerini tercih ediyor. Aşırı sıcak nedeniyle şimdi orada da turist sayısı az. Ama yine de BAE'de Rus turist sayısı yüzde 30 arttı” diye konuştu.

Space Travel adlı tur operatörünün genel müdürü Artur Muradyan ise TL ve rubledeki değer kaybının yanı sıra sezonluk fiyat artışının ve lojistik fiyatlarındaki yükselişin de tur fiyatlarının pahalanmasına yol açtığına işaret etti. (TurkRus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha