Ruslar için en ucuz kent İstanbul!

Ruslar için en ucuz kent İstanbul!
27 Eylül 2023, 09:11
Ukrayna savaşı yüzünden ülkeyi terk eden Rusların yaşadığı en ucuz şehir İstanbul oldu.

Rusya’da yapılan bir araştırma Ukrayna savaşı yüzüden ülkelerini terk eden Rusların İstanbul haricinde gittikleri şehirlerde Moskova’dakinden daha fazla fazla para harcamak zorunda kaldıklarını ortaya koydu. Komsomolskaya Pravda gazetesinde yer alan habere göre araştırmada, tek odalı bir daire kiralamak, bir kafede kahve içmek, sinemaya gitmek, bir süpermarkette bir hafta yetecek alışveriş yapmak, taksiye binmek, bir restoranda öğle yemeği yemek, bir fitness merkezine üyelik, yüksek hızlı internet ve cep telefonu aboneliği gibi “zorunlu ihtiyaçlar” dikkate alınmış.

En cazibi İstanbul!

Bu hesaba göre, İstanbul tek odalı bir evde, minimum bütçeyle kısıtlı bir hayat sürmeyi göze alanlar için hala “en ucuz” şehir olarak öne çıkıyor. Diğer şehirler, yoğun Rus göçünün özellikle kiraları rekor düzeyde artırmasıyla Moskova’dan bile pahalı görünüyor.

Rusların en yoğun göç ettiği şehirlerde bir aylık ortalama yaşam maliyeti Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 1.395 dolar, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 1.142 dolar, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 1.124 dolar, Kazakistan en büyük şehri Almatı’da 961 dolar, Moskova’da 945 dolar ve İstanbul’da 873 dolar (23 bin 700 lira) oldu.

İstanbul’da kent merkezinde tek odalı bir ev kirası 674 dolar olarak hesaplandı. Merkeze uzak tek odalı bir evin fiyatı ise 433 dolar olarak belirlendi. İstanbul’da ev aidatları da 60 dolarla en düşük seviyede olurken, Belgrad’daki bir dairenin aylık aidatının 160 dolar olduğuna dikkat çekildi. İstanbul ayrıca, öğle ve akşam yemeği, taksi, internet, kahve ve sinema bileti ücretlerinde de en ucuz şehirlerden birisi oldu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha