'Ruslar hayat pahalılığı yüzünden Türkiye'yi terk ediyor'

'Ruslar hayat pahalılığı yüzünden Türkiye'yi terk ediyor'
08 Aralık 2023, 08:15
Rus medyası, son dönemde birçok Rusya vatandaşının artan fiyatlar nedeniyle Türkiye’den ayrılmaya karar verdiğine dikkat çekti.

Rus medyası, son dönemde birçok Rusya vatandaşının artan fiyatlar nedeniyle Türkiye’den ayrılmaya karar verdiğine dikkat çekti.

Tourprom.ru sitesinin haberinde, Türkiye’nin daha önce yaşam maliyetlerinin yüksek olmadığı bir ülke olduğu, ancak son dönemde enflasyonun büyük ölçüde arttığı ifade edildi.

Haberde, enflasyonun kontrolden çıkmasının günlük tüketim ürünlerinin bazılarını erişilemez kıldığı kaydedildi.

TL’deki sert düşüşün bu durumu derinleştirdiğine işaret eden Rus sitesi, politikae faizinin yüzde 40’a yükselmesinin ise yakın vadede Türkiye’de iş dünyasını ve iş aktivitesini olumsuz etkileyebileceği tahminine yer verdi.

Diğer yandan Türkiye'de oturum izniyle ikamet eden Rusya vatandaşlarının sayısı bu yıl yüzde 28 düşüş kaydetti. Göç İdaresi Başkanlığı'nın açıkladığı verileri haber yapan Ria, yıl başından bu yana 44 bin Rusun Türkiye'den ayrıldığını yazıyor.

2022 yılında Türkiye'de en çok oturum izni alan yabancı ülke vatandaşları 154 bin kişiyle Rusyalılar olmuştu.

2 Kasım itibarıyla Türkiye'de yaşamaya devam eden Rusların sayısı 110 bine geriledi. Son 3 haftada Türkiye'yi terk eden Rusların sayısı 12 bin oldu.

Göç İdaresi 2 Kasım 2023 itibarıyla ülkede oturum izniyle ikamet eden bütün yabancıların sayısını 1 milyon 129 bin olarak açıkladı.

Türkiye yabancıların oturum alma şartlarını bu yıl birkaç kere sıkılaştırmıştı. Rus basını ayrıca yabancıların Türkiye'deki enflasyondan şikayetçi olduğunu bildiren haberlere yer vermişti.(Turkrus)

Yorumlar
Antalyalı
09 Aralık 2023, Cumartesi 05:34
Yalan söylüyorsunuz hem insanlara ikamet izni vermiyorlar, birde pahalılıktan gidiyorlar diye yalan söylüyorlar
E...b
09 Aralık 2023, Cumartesi 11:31
Adamlarr akilli nerde bedava hayat var ordalar yakinda afrikaya giderler boyle sacma ulke olamaz memura suna buna yesil pasaport veriyor heryere gidiyor ulkenin koylusu cifcisi askeri maas calisanina yasama hakki yok bu bir yanlis muameledirr boyle oldugu muttece bu ulke kaybedecek
Turizm bizden
08 Aralık 2023, Cuma 09:34
Yalan vize verilmiyor oturumlar uzatilmiyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha