Rus yolcu uçakları için yeni öneri!

Rus yolcu uçakları için yeni öneri!
15 Eylül 2022, 08:39
Rusya Ulaştırma Bakanlığı yolcu uçakları için yeni öneri getirdi.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın Rus havayolu şirketlerinin kiraladıkları yolcu uçaklarını satın almaları için Ulusal Refah Fonu’nun (FNB) kullanılmasını teklif ettiği açıklandı.

Kommersant gazetesinin haberinde, bakanlığın yerli havayolu şirketlerine kaç tane yolcu uçağını leasing yoluyla kiraladığı ve ne kadar uçak satın almak istediklerine dair tahminlerini içeren rapor hazırlamasını istediği belirtilirken, bu amaçla şirketlere Ulusal Refah Fonu kullanılarak 15 yıl süreyle yüzde 1,5 oranında imtiyazlı kredi verilmesinin planlandığı aktarıldı.

Kommersant’a konuşan havacılık endüstrisi temsilcileri ise bu tür satın alım anlaşmalarının en iyi ihtimalle düzensiz olacağına, büyük olasılıkla gelişmeyeceğine inanıyor.

Avrupa Birliği (AB) ve ABD yaptırımlarının yabancı leasing şirketlerinin satış işlemi yapmasını engellediğine dikkat çeken uzmanlar, Ulaştırma Bakanlığının bu önerisinin hayata geçirilmesinin zor olduğunu düşünüyor.

Ulaştırma Bakanlığının ayrıca havayollarından uçakların piyasa değeri ve 20 yıldan eski uçakları satın alma fizibilitesi hakkında rapor istediği de iletildi.

Mart ayının sonunda Ulaştırma Bakanı Vitaly Savelyev’in hükümetin yabancı kiralayıcı şirketlerden toplam değeri 20 milyar doları bulan 500’den fazla yolcu uçağının satın alınması üzerinde çalıştığını hatırlatan Kommersant, öte yandan uzmanlara göre uçakların büyük çoğunluğunun Avrupa’daki şirketlere kayıtlı olduğundan dolayı satış anlaşmalarının pek mümkün olmadığını ekliyor. (Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha