Rus yatırımcıların gözü Bodrum'da!

Rus yatırımcıların gözü Bodrum'da!
07 Mart 2021, 17:47
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Rus ve Ukraynalı iş adamlarının ilçeye 300 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. Aras, "Ruslar daha çok otel satın alıyor ya da ünlü markalarının şubelerini Bodrum´da açıyor" dedi.

Rusya ve Ukrayna'nın içinde bulunduğu eski Sovyet ülkeleri arasında Bodrum'un giderek daha fazla öne çıkmaya başladığını ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Bunu rakamlarla da görüyoruz. Pandemi sürecinde turizm sektörü küresel anlamda çöküş yaşadı. Bu süreçte Türkiye yine ayakta kalan birkaç ülkeden biriydi. Bodrum ve Antalya'daki tesisler direnerek açık kalmaya devam etti. Onlara da bu cesur mücadelelerinden dolayı teşekkür etmek isterim. 2019 yılında 127 bin turist gönderen Rusya, 2020 yılında 67 bin 203 turistle ilk sırada yer aldı. Yine 2019'da 78 bin 876 Ukraynalı Bodrum'u ziyaret etmişti. Bu sayıyla Ukrayna, 2019'da 6'ncı sırada yer aldı. 2020'de 66 bin 637 Ukraynalı kentimizde misafirimiz oldu. Ukrayna da geçen yıl Rusya'nın çok az bir sayıyla hemen ardından ikinci sırada yer buldu. Ayrıca Azerbaycan, Litvanya, Belarus, Kazakistan vatandaşları da Bodrum'u en fazla tercih eden 25 ülke arasında yer alıyor. Ruslar daha çok otel satın alıyor ya da ünlü markalarının şubelerini Bodrum´da açıyor" dedi.

Ünlüler Bodrum'da

Bodrum'un ünlü Rus ve Ukraynalı milyarderler ile sanatçıların gözdesi olduklarını dile getiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları kaydetti: "Uzun zamandan beri Rusya ve Ukrayna'nın seçkin isimlerini misafir ediyoruz. Dünyanın yakından takip ettiği kişiler, lüks yatlarıyla geliyorlar. Rusya'nın en zengin isimleri arasında yer alan Dünyaca ünlü futbol kulübü Chelsea'nin sahibi Roman Abramoviç neredeyse her yıl tatilini Bodrum´da geçiriyor. Dünya ekonomisinin yakından tanıdığı Alexander Stevakov, Viktor Rashnikov, Alexander Grigoryevihç Abramov gibi ünlü milyarderler önemli ziyaretçilerimiz arasında. Siyaset ve sanat dünyasının da tanınmış isimleri, Bodrum'u tercih eder. Hatırlarsanız Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, 2019'da seçimlerin hemen ardından, stresini Bodrum'da atmıştı. Bu yurt dışına yaptığı ilk ziyaret olması açısından da dünya basınında geniş yer buldu. Ayrıca ünlü Rus sanatçı Natalya Lonova'yı da Bodrum aşığı yaptık."

'300 milyon dolarlık yatırım'

Başkan Ahmet Aras, Bodrum'da Rusça konuşulan ülkelere yönelik her yıl kültürel etkinlikler kapsamında festival ve şenlikler düzenlediklerini hatırlattı. Başkan Aras, "Dünyanın her yerine ulaşım avantajından dolayı Bodrum, Rus ve Ukraynalı iş adamlarının da gözdesi oldu. Ünlü Rus markaları ve restoranları Bodrum'da şube açarak çalışıyor. Turizm tesislerine yatırım yapıyor veya satın alıyor. Şu anda planlanan 300 milyon dolarlık yatırım söz konusu" diye konuştu. (Dünya)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha