Rus vizesinde yeni dönem başladı... Türkiye listede mi?

Rus vizesinde yeni dönem başladı... Türkiye listede mi?
06 Eylül 2021, 08:22
Rusya, yeni yasa ile 25 Ağustos'tan itibaren yabancılara altı ay süreli Rusya vizesi vermeye başladı.

Rusya, yeni yasa ile 25 Ağustos'tan itibaren yabancılara altı ay süreli Rusya vizesi vermeye başladı. Ancak koronavirüs önlemleri nedeniyle, şu anda turist vizesi verilen ülke sayısı 59.

Mayıs başında Duma'da kabul edilen, Putin tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan ve şimdi yürülüğe giren “Yabancılar için turist vizesi alma sürecini basitleştirme yasası” uyarınca, turistler resmi otoritelerde onaylanmış listede bulunan bir otel veya diğer konaklama tesisinde yapılan rezervasyonlarını (voucher) belgeleyerek ve seyahat sigortasını belgeleyerek altı aylık vize alabilecek. Turist vizesi için pasaport, vize başvuru formu, iki adet fotoğraf ile birlikte bulunulan ülkedeki Rusya Konsolosluğuna başvuru yapabilecek.

Diğer ülkelerle karşılıklılık esası dikkate alınarak, şu an bir aylık olarak verilen turistik vizelerin süresi çok girişli ve altı aylık olarak düzenlenecek.

Medyaya yansıyan haberlere göre, 10 günde alınabilecek vize için 35 euro, 48 saatte alınabilecek hızlı vize için ise 70 euro harç ödenecek.

Hangi ülkelere kapı açıldı?

Rusya'nın hava trafiğini yeniden başlattığı devletlerin vatandaşları, koronavirüs ile ilgili şartları yerine getirmeleri durumunda uçakla Rusya'a gelebilecek. Türk vatandaşları da listeye dahil.

Kara sınırlarından girişler ise hala kapalı.

Şu ülkelerin vatandaşlarının Rusya'yı turist olarak ziyaret etmesine izin veriliyor:

Abhazya, Avusturya, Azerbaycan, Arnavutluk, Ermenistan, Bahreyn, Belarus, Belçika, Bulgaristan, İngiltere (Britanya), Macaristan, Venezuela, Vietnam, Almanya, Yunanistan, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, Hindistan, Ürdün, İrlanda, İzlanda, İtalya, Kazakistan, Katar, Kıbrıs, Kırgızistan, Çin, Küba, Lübnan, Lihtenştayn, Lüksemburg, Mauritius, Maldivler, Malta, Fas, Meksika, Moldova, Birleşik Arap Emirlikleri, Portekiz, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Kuzey Makedonya, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri, Tacikistan, Tanzanya, Türkiye, Özbekistan, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Sri Lanka , Etiyopya, Güney Osetya, Japonya.(Turkrus)

Yorumlar
Mesut Bekmez
07 Eylül 2021, Salı 10:29
Rüyada akrabası olanlar için 1 yıllık vize yürürlüğe girdimi 1 Eylül 2021 de girecek diyorlardı.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha