Rus turizmcilerin tepkisi sonuç verdi

Rus turizmcilerin tepkisi sonuç verdi
02 Temmuz 2021, 17:39
Valiliğin aldığı kararla çok tartışılan Rusya'nın ünlü turizm bölgesindeki uygulamadan geri adım geldi.

Rusya’nın Soçi, Anapa ve Gelencik tatil beldelerine aşısız turist kabul etmeyeceğini açıklayan Krasnodar Bölgesi Valiliği, kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle aldığı kararı değiştirerek daha önce COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş turistleri de kabul edeceğini duyurdu.

Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 1 Temmuz’dan itibaren daha önce son altı ay içerisinde coronavirüs enfeksiyonu geçiren tatilcilerin sağlık kurumundan aldıkları belgeyle bölge otellerinde konaklama hakkına sahip olacağı ifade edilirken, yalnızca Gosuslugi (E-devlet) platformundaki kişisel hesaplarda bulunan QR kod uygulamasının geçerli olacağı vurgulandı.

Altı yaşından küçük çocukların PCR test sonucuna ihtiyacı olmadığının ifade dildiği Krasnodar Valiliği açıklamasında, Ermenistan, Belarus ve Kırgızistan vatandaşlarının bölgeye girişlerde COVID-19 Free mobil seyahat uygulaması üzerinden negatif sonuçlu PCR testi göstermeleri gerektiği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta, Krasnodar Bölge Valisi Venyamin Kondratyev’in COVID-19 vakalarından dolayı 1 Temmuz’dan itibaren Krasnodar bölgesindeki otellere giriş yapmak isteyen turistlerin negatif PCR testi veya aşı sertifikasını göstermesi gerektiği, 1 Ağustos itibariyle de yalnızca aşılı turistlerin bölgedeki otellere girebileceği açıklaması turizm sektöründe büyük tepkilere yol açmıştı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), turizm sektörünün Krasnodar bölge yönetimi tarafından ilan edilen COVID-19 kısıtlamaları eleştirerek turizm sektöründe bu önlemlerden kaynaklanan kayıpların 40 ile 55 milyar rubleye kadar çıkabileceğini bildirmişti.

Ayna zamanda Rusya’nın düşük maliyetli havayolu şirketine yakın kaynaklar, bölge yönetiminin ilan ettiği COVID-19 kısıtlamalar sonrasında uçak mürettebatının sefer sonrası bölgedeki otellere giriş yapması için gereken PCR testi ve benzeri uygulamalar nedeniyle, havayolu şirketlerinin Soçi, Anapa ve Gelencik uçuşlarının yarısını iptal edebileceğini açıklamıştı.

Havayolu taşımacılığı uzmanları, Krasnodar Bölgesi’nde yaz sezonu olduğundan dolayı birçok havayolunun bölgedeki şehirlere uçtuğunu belirterek, havayolu şirketleri tarafından uçak mürettebatına üç günde bir PCR testi yapılması veya aşılanmasının fiziksel olarak mümkün olmadığını ifade etmişti.

Yorumlar
erhan
05 Temmuz 2021, Pazartesi 10:48
2 sağlık üniversitesi bitirdim bende olmayacam. sorumluluk alan yok, 2 sene sonra kimse ne olacağını bilmiyor ama vurun diye israr eden çok. ölmemek için vurduğunuz aşılar sizi ölümden daha beter bir hale getirebilir ve tek sorumlusu cahil kafanız olur.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha